Türk boğazlarından geçiş-Uluslararası sözleşmelerin ve ulusal mevzuatın çevre boyutu
Passage through the Turkish straits-Environmental dimension of international conventions and national law
  1. Tez No: 127151
  2. Yazar: NİLAY ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
TÜRK BOĞAZLARINDAN GEÇİŞ - ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERİN VE ULUSAL MEVZUATIN ÇEVRE BOYUTU ÖZET Deniz taşımacılığı ve taşımacılık kaynaklı atıklar, denizlerdeki toplam kirliliğin %20'sini oluşturmaktadır. Bu açıdan bakıldığında deniz taşımacılığından kaynaklanan deniz kirliliğinin toplam denizi kirleten etkenler içerisinde çok büyük bir oran oluşturmadığı düşünülebilir. Ancak yılda ortalama“ altı yüz bin ton”petrol ve petrol türevi maddenin normal gemicilik operasyonları, kazalar ve sintine boşaltımları ile denizlere atılması ürkütücü boyutta bir kirlenmeyi de ifade etmektedir. Türk Boğazlan da ifade edilen bu kirlenmelerin etkisi altındadır. Ancak İstanbul şehrinin de içerisinde bulunduğu Türk Boğazları'nın farklı bir konumu daha vardır ki 6 da geçen gemi trafiğinin tehditi altında olmasıdır. Boğazlar Bölgesi, coğrafi konumu nedeniyle deniz trafiğinin her geçen gün artarak kritik boyutlara ulaştığı bir yer olmuştur. Trafik hacmi bu boyutu ile can,mal ve çevre güvenliğini tehdit eder hale gelmiştir. Boğazlar Bölgesi'nde 90'h yıllara kadar giderek artan boyuttaki kirlilik, Hazar petrollerinin taşınmasında ucuz bir yol olması sebebiyle, ısrarla kabul ettirilmeye çalışılan bu yoldan geçiş olgusu karşısında ilgili alanın kirlenme riskini daha da arttırmış ve dikkatleri özellikle bu yöne çekmiştir. Burada, kirlenmenin nedenleri ve nasıl önlemler alınacağının yanında* statüsü milletlerarası bir andlaşmayla düzenlenen bu alanda önlem alır ve uygularken yetkilerimizi en iyi şekilde kullanmak da oldukça önemlidir. Gemi kökenli kirlenme konusundaki milletlerarası kuralların ve devletlerin bu kurallar uyarınca sahip oldukları hak ve yetkilerin kapsam ve sınırlarının iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmada da, Türkiye'nin deniz çevresinin, özellikle Boğazlar Bölgesi'nin kirlenmesi sorunu açısından sahip olduğu ve uygulayabileceği yetkilerin kapsamı, Boğazlar Bölgesi'nin özellikleri ve konumu da dikkate alınarak ve bu çerçevede kirlenmenin gerçekleşmeden önce önlenmesi için yapılması gerekenler öneriler olarak dile getirilmiştir. vm
Özet (Çeviri)
PASSSAGE THROUGH THE TURKISH STRAITS - ENVIRONMENTAL DIMENSION OF INTERNATIONAL CONVENTIONS AND NATIONAL LAW SUMMARY Sea transportation and wastes resulted by transportation make up 20% of total sea pollution. From this point of view, it can be thought that pollution resulted from sea transportation does not constitute % very big ratio within total sea pollution factors. However from the other side, it shows the frightening volumes of pollution due to the fact that as much as six hundred thousand tons df crude oil and derivatives on average are thrown each year to the seas during normal operation of sea vessels, various accidents and discharge of bilge. Turkish Straits are affected by this pollution as well. However, integrated with metropolis of Istanbul, Turkish Straits have another crucial aspect, which is being threatened by sea traffic. The area of Straits has become a place where ever-expanding sea traffic reached critical limits. Traffic volumes became dangerous for human lives, property and environment. Pollution of the Straits area increased progressively till 90' s and has drawn attention because of the growing risk of even serious pollution problems due to the fact the Straits arö imposed as the cheap way for transportation of Caspian crude oil. In addition to the knowledge about what results pollution and how to prevent it, it is crucial to use our authority and to spend best efforts in this area, status of which is settled by international conventions. International rules and regulations related to the vessel-originated pollution and rights and authorities of party states should be known well. Scope of authorities, which Turkey has and can apply related to the problem of sea environment and especially pollution of the Straits area, and what is necessary to prevent possible pollution in this framework are discussed in this paper taking into consideration the characteristics and position of the Straits area. IX