Numune yüksekliği ve sıkıştırma enerjisinin Marshall stabilitesi ile dolaylı çekme modülüne etkisi
Effect of sample length and energy applied on indirect tensile modulus and Marshall stability
- Tez No: 127152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH HİLMİ LAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
NUMUNE YÜKSEKLİĞİNİN VE SIKIŞTIRMA ENERJİSİNİN MARSHALL STABİLİTESİ İLE DOLAYLI ÇEKME MODÜLÜNE ETKİSİ ÖZET Gerek dünyada gerekse ülkemizde yol üstyapısı kaplamalarında temel amaç uzun ömürlü ve ekonomik bir kaplama tasarımı yapmak ve bunu uygulanabilir hale getirmektir. Bu amaçla bitümlü sıcak karışımlar için değişik projelendirme yöntemleri ve tasarım metotları geliştirilmiştir. Ülkemizde en yaygın şekilde kullanılan tasarım yöntemi ise Marshall metodudur. Marshall metodunda agreganın maksimum dane boyutu, gradasyonu, ve absorbsiyonu göz önüne alınarak optimum bitüm yüzdesi tespit edilir. Optimum bitüm yüzdesi tespiti için, bitümlü sıcak karışımlardan standart ebatlı numuneler (briket) üretilir ve Marshall stabilite aletinde yük uygulanarak kırılırlar. Bu çalışmada standart numune ebatları değiştirilerek, farklı kaplama tabakaları (Aşınma ve Binder tabakaları) ve bunların farklı tipleri (Aşınma tabakası tip2, tip4 ve Binder tabakası tip3 gradasyonları) için“yüksek numuneler”üretildi. Bu numunelerin üretiminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi İsfalt A.Ş. merkez laboratuarlarında Mahmutbey Asfalt Plenti için geliştirilmiş olan tasarımlar esas alındı. Farklı sıkıştırma enerjisi (50-95 darbe) uygulanarak 3'lü gruplar halinde üretilen numunelere yükseklikleri, hacimleri ve özgül ağırlıkları tespit edildikten sonra dolaylı çekme deneyi uygulandı. Dolaylı çekme deneyinden sonra yüksek numuneler ortadan ikiye bölünerek“bölünmüş numuneler”elde edildi. Bölünmüş numuneler de dolaylı çekme testine tabi tutulduktan sonra Marshall stabilitesi testi ile kırıldı. Test sonuçlarını karşılaştırmak ve iyi bir değerlendirme yapabilmek için aynı tip karışım gradasyonlarından üretilen standart numuneler ( kontrol grubu ) de dolaylı çekme deneyine tabi tutularak Marshall stabilite testi ile kırıldı. Deneylerden elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak değerlendirildi ve grafiklere (yüksek, bölünmüş ve standart numune sonuçlan şeklinde) yansıtılarak sunuldu. Üstyapı kaplama tabakalarının farklı tip gradasyonları için değişik sıkıştırma enerjileri uygulanarak üretilecek daha az sayıdaki yüksek numuneyle tasarımların yapılabileceğine yönelik veriler elde edildi.
Özet (Çeviri)
EFFECT OF SAMPLE LENGHT AND ENERGY APPLIED ON INDIRECT TENSILE MODULUS AND MARSHALL STABILITY ABSTRACT The main aim of the pavement design in the world and in our country is to construct a long life and an economic layer design and to make it an applicable coating. In this manner various methods has been improved for projections and for designing of hot mix design. The most useful and applicable design method in our country is Marshall method. The optimum bitumen amount is determined by Marshall design method in according to maximum aggregate size, gradation, absorption and other properties. Standard sized Marshall Specimens were prepared and broken in the Marshall testing machine to determine the optimum asphalt content. In this study, standard specimens sizes were changed and“long specimens”prepared for using different gradations suitable for binder and wearing coarse ( wearing coarse type2 and type4, binder coat type3 ). The grading choosen were prepared for Mahmutbey Asphalt Plent in Istanbul Municipality Isfalt A.Ş. developed by İsfalt A.Ş. centeral laboratory. After determination of their length, volume and specific gravity, the indirect tensile modulus test were applied to the specimens prepared with different compaction energy (50 to 95 blows). The long specimens were split into two equal parts and named as“half specimens”. Those“half specimens”were tested by Marshall apparatus after determining indirect tensile modulus test. A group of standard specimens were prepared from the same type of gradations to make a comparative analises of the test results and those specimens broken down after applying of indirect tensile modulus test. The testing results were analised and presented in grapic disply (as long specimen, standard specimen and half specimen samples ) comparatively. A general trend of making Marshall design was observed when less amount of long specimens are used for various pavement layers with different copacted energy. xin