Afyon alkaloidleri endüstrisi atıksularının biyolojik prosesler ve fenton oksidasyonu ile ileri arıtımı
Advanced treatment of effluents from opium alkaloids industry by biological processes and fenton's oxidation
- Tez No: 127205
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ZUHURİ SARIKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
AFYON ALKALOIDLERI ENDÜSTRİSİ AİTKSULARININ BİYOLOJİK PROSESLER VE FENTON OKSİDASYONU İLE İLERİ ARITIMI ÖZET Bu çalışmanın amacı, yüksek oranda çözünmüş KOÎ'ye sahip haşhaş alkaloidleri endüstrisi çıkış atıksulan için ileri arıtma alternatifi olarak biyolojik arıtma ve Fenton oksidasyonunun uygulanabilirliğini araştırmaktır. Deneysel çalışmalarda afyon alkaloidleri endüstrisinden kaynaklanan atıksular kullanılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, literatürde bilgi eksikliği bulunan bu endüstri tipi için detaylı atıksu karakterizasyonu belirlenerek uzun periyotta ölçülen KOİ, BOİ5 TKN ve NH3-N verilerinin istatistiksel değerlendirmesi yapılmıştır. İkinci aşamada, ham atıksu laboratuvar ölçekli bir havasız biyolojik arıtma reaktörüne (HÇYR) verilmiş, bunu takiben HÇYR çıkış suyu kalan substrata giderimi için laboratuvar ölçekli havalı ardışık kesikli diğer bir reaktöre (AKR) beslenmiştir. 825 gün süreyle işletilen HÇYR için çoklu substrat modeline ait kinetik katsayılar çıkarılmış, ayrıca organik yüke bağlı olarak oluşabilecek KOİ giderimi ve biyogaz miktarını veren kinetik ifadeler elde edilmiştir. Havasız ön arıtma deney sonuçları, uygun işletme şartlarında giderilen kg KOİ başına 300 litre CH4 üretilebileceğini ortaya koymuştur. Havasız reaktörde gözlenen ekstrem zehirlilik için prosesten gelebileceği tahmin edilen kimyasal maddelerin inhibisyonu spesifik metanojenik aktivite (SMA) deneyi ile incelenmiş, inhibisyon öncesi ve sonrasında havasız çamurun aktivitesindeki değişim ortaya konmuştur. Prosesten atıksuya geçebilecek solventlerin inhibisyon etkisi SMA testi ile belirlenmiştir. Biyolojik anulabilirlik deneylerinden elde edilen bulgular, alıcı ortama deşarj standartları açısından ilave arıtma gereğini ortaya koymuştur. Aynı endüstri atıksuları üzerinde literatürdeki fiziko-kimyasal ve kimyasal oksidasyon çalışmalarında KOİ giderme verimlerinin çok düşük olduğu da gözönüne alınarak, çalışmanın üçüncü safhasında biyolojik arıtma çıkış sularına, ileri arıtma alternatifi olarak Fenton oksidasyonu uygulanmıştır. Gerçek işletme koşullan dikkate alınarak havasız reaktörün besleme suyunun seyreltmesi AKR çıkış suyu ile yapılmış ve başlangıç KOI'sinin %1.6-2'sini oluşturan ve biyolojik arıtmadan gelen mikrobiyal ürünlerin de bulunduğu bu çıkış suyu kullanılarak Fenton oksidasyonu çalışmaları tamamlanmıştır. 600 mg/1 FeS04 ve 200 mg/1 H2O2 optimum dozlarında Fenton oksidasyonu ile, çıkış suyundaki KOİ'de %87, renkte ise %95 giderim sağlanmıştır. XV
Özet (Çeviri)
ADVANCED TREATMENT OF EFFLUENTS FROM OPIUM ALKALOIDS INDUSTRY BY BIOLOGICAL PROCESSES AND FENTON'S OXIDATION SUMMARY In this study, the treatability of opium alkaloids processing industry wastewaters with high soluble COD fractions, were investigated to meet the discharge standards for receiving water bodies. In addition to that, a series of applicable treatment alternatives were developed for this industry which morphine -being a strategic product- is extracted from opium. At the first stage of the study, the characteristic of the wastewater was determined and evaluated statistically. Following that, the raw wastewater was fed to a lab-scale anaerobic upflow sludge blanket reactor (UASBR), and subsequently, the effluent of this process was supplied to an aerobic sequencing batch reactor (SBR) for removal of remaining substrat. The kinetic parameters characterizing the biological processes, both in anaerobic and subsequent aerobic reactors, were also determined. The results from these biological treatability studies pointed to the neccessity for further treatment. It is now clear from the results of some previous studies that COD removal efficiencies of physico-chemical and chemical oxidation processes are not satisfactory for the wastewater of this industry. Taking into account the above considerations, the final stage of the study was carried out via choosing Fenton's oxidation as the advanced chemical treatment alternative to be applied to the biological treatment effluents. For this purpose, dosages as low as 600 mg/1 FeS04 ve 200 mg/1 H2O2 were applied for Fenton's oxidation studies and 87% of the residual COD, which consisted inert COD equal to 2% of thetotal influent COD was eliminated, was eliminated. 95% color removal was also maintained. As a summary, a new and sustainable advanced treatment alternative was developed and proved to be valuable for opium alkaloids processing industry, which experiences serious problems in meeting receiving body discharge limits. xvi