Aspirin ve vitamin E (alfa-tokoferol) verilmiş ratlarda karaciğerde yapılan iskemi/reperfüzyon sonrası eritrosit radikal sürücü enzim (süperoksit dismutaz, katalaz, glutatyon peroksidaz) aktivitelerindeki değişiklikler
The Alternations of the erythrocyte radical scavenger enzymes (superoxide dismutase, catalase, glutathion peroxidase) activities, after liver ischemia/reperfusion in rats before given aspirin and vitamin E (alpha-tocopherol)
  1. Tez No: 127274
  2. Yazar: BİRSEN KILIÇOĞLU AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ASPİRİN VE VİTAMİN E (a-Tocopherol) VERİLMİŞ RATLARDA KARACİĞERDE YAPILAN İSKEM/REPERFÜZYON SONRASI ERİTROSİT RADİKAL SÜPÜRÜCÜ ENZİM (Süperoksit Disrmıtaz,Katalaz.Glutathion Peroksidaz) AKTİVİTELERİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLER ÖZET Bu çalışmada Aspirin ve E vitamini etkiyle ratlarda karaciğerde yapılan iskemi/reperfüzyon sonrası eritrosit radikal süpürücü enzimlerin {Süperoksit Dismutaz,Katalaz ve Glutathion Peroksidaz) aktivitelerindeki değişiklikler karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Bu amaçla 6 grup hayvan kullanılmıştır. Sham grubu, Aspirin, E vitamini ve Aspirin+ E vitamini verilen deney grupları gruplar, NaCl ve Mısır yağı verilen kontrol grupları. İskemiden 6 saat önce İ.P. enjeksiyon ile maddeler verildi, sonra 45 dakika karaciğer iskemisi sonrası reperfüzyon yapılmış ve 0., 2., 8. ve 24. saatlerde intrakardiak yolla kanları alınmıştır..Bu kanlar üzerindeki işlemlerden elde edilen eritrosit fraksiyonunda enzim aktiviteleri ölçülmüştür. Çalışmalarımızın sonuçlarına göre Aspirin + E vitamini birlikte verildiğinde, Aspirin ve E vitamininin ayrı ayrı verilmelerinden daha fazla inhibisyona neden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
II THE ALTERNATIONS OF THE ERYTHROCYTE RADICAL SCAVENGER ENZYMES (Superoxide Dismutase, Catalase, Glutathion Peroxidase) ACTIVITIES, AFTER LIVER ISCHEMIA/REPERFUSION IN RATS BEFORE GIVEN ASPIRIN AND VİTAMİNE E (a-Tocopherol) ABSTRACT In this study, the effects of Aspirin and Vitamine E on the erythrocyte radical scaverger enzymes activities (Superoxide Dismutase, Catalase, Glutathion Peroxidase) after liver ischemia/reperfusion have studied in rats. For this purpose, six groupsof animals were used, sham-operated group, assay groups as given aspirin, vitamine E and aspirin + vitamine E and control groups as given NaCI, Cora oil. The compounds had given before six hours by intraperitonal injection and had been done liver ischemia for 45 minutes and reperfusion and rats blood were collected according to the reperfusion periods as 0, 2nd, 8th, and 24th hours by intracardiac operation. This blood had been used according to the assay procedure and finally had been obtained erythrocyte fractions. The enzyme activities had been determined in this fractions. It was concluded that Aspirin + Vitamine E inhibited radical scaverger enzymes activities more than Aspirin and Vitamine E were given individually.