Etabs paket programı yardımıyla depreme dayanıklı yüksek betonarme ve çelik yapıların maliyetlerinin karşılaştırılması
The Cost comparison of the tall concrete and steel buildings, strong to the earthquake, by means of Etabs package programme
  1. Tez No: 127281
  2. Yazar: MURAT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF ÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Gelişen teknoloji ve artan nüfus, bunun sonucu ortaya çıkan kavramlardan biri, yüksek yapılar. Henüz ülkemiz için yeni bir terim olmasına rağmen, görünüyor ki, çok kısa sürede yüksek yapılar hak ettiği yeri alacaktır. Yüksek yapı olgusu mühendislik açısından özel bir kavramdır. Çünkü birçok nedene dayalı olarak normal yapılardan farklılıklar gösteren yüksek yapılar, yapılması gereken analizler açısından da birtakım farklılıkları beraberinde getirmektedirler. Bu da birçok mühendisin ilgisini çekmesine ve bu konuya eğilim göstermesine neden olmaktadır. Hazırlanan bu yüksek lisans tezinde, yüksek yapılarla ilgili genel bilgiler verilmiş olup, benzer kullanım amacı ve mimarisi olan betonarme ve çelik iki yüksek yapının analizinin yapılıp(ETABS paket programı ile), bunlarla ilgili kaba inşaat maliyetlerinin ortaya çıkması sağlanmıştır. Analizlerin bir kısmı yorumlanmış olup, önemli olan detaylar da verilmiştir. Örnek olarak yapıların deplasmanları. Burada yapılmak istenilen bir anlamda belirli bir mertebe görmektir. Esas önemli olan ise analizlerde dikkat etmemiz gereken noktaları gözden kaçırmamaktır. Bilgisayar destekli yapılan statik, dinamik analizler, boyutlandırmalar, her ne kadar bilgisayar tarafından otomatik yapıldığı düşünülse de, çıkan sonuçların bir mühendis tarafından yorumlanıp gerçeğe en yakın çözümler uygulamaya koyulmalıdır. Tabi ki bu da oluşacak tecrübeler ve mühendislik sezgisi sonucunda gerçekleşir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Developing technology and increasing population, as a consequence of which tall buildings are one of used concepts. In spite of the fact that it is just a new concept for our country, it is seemed that in a short time tall buildings will be recognized. The tall building concept is a special term as regards to civil engineering. Because there are many differences between them and the normal foundations. Furthermore they are also different in analysing if that done. So become the specilas interest of many engineers. In this master degree, general information is given about the tall buildings. Two kinds of tall concrete and steel buildings, having the some purpose of using and architecture, was analysed by ETABS program to find the cost of the thick constructions. Some kinds of analyses are commented and the important details are also presented for example the displacements of the constructions. Infact, in that analysing it is tried to come out a level. The real important thougth should be the focusing on the details of the analysing. Static and dynamic analyses supported by the computers are thought as done automatically by using the computers however the must realistic results, interpreted by an engineer, should put into practise, which occurs only with the engineering perception and experiences.