Kocayer ve Şahna (Mersin) yöresinin jeolojisi, petrografisi ve hidrojeolojisi
- Tez No: 4099
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÛZ Çukurova Üniversitesi, Pen Bilimleri Ennstitüsü master tezi olarak hazırlanan bu çalışmada; İçel ili, Mersin ve Erdem 2 li ilçeleri kuzeyinde yaklaşık 110 km. lik bir alanın jeoloji si incelenmiştir. Bu incelemeler sonucu j temeli teşkil eden, ancak çalış ma alanında görülmeyen Jura - Er etas e yaşlı kire çtaş lar inin ü zerine Üst Kretase - Paleoson yaşlı o fiyol itlerin uyumlu olara] geldiği, bu birimin üzerinde de diskordansla Alt - Orta Miyoseı yaşlı kireçtaşlarının bulunduğu, bunun üzerinde ise yine disko] dansla Kuvaterner yaşlı alüvyon ve yamaç molozlarının yer aldı- ğı bir istif gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study preapered as a M. Sc. thesis of Postgrad ate School of Çukurova University, the geological investigatio was carried out in the northern segment of Mersin and Erdemli 2 Regions, approximately 110 km. Consequently, the results obtained in this area confir: that Jurassic - Cretaceous Limestones, which do not crop out i: the study area, is conformably overlain by Upper Cretaceous - Paleocene aged ophiolites. Lower - Middle Miocene aged Limestoi which was covered by Quaternery alluviums, di s conformably over! these units.