Mafsallı, rijit ve yarı rijit düğüm noktalı kafes kirişlerinin statik çözümlerinin karşılaştırılması
The Comparison of the trusses with pinned, rigid and semi-rigid joints
  1. Tez No: 127282
  2. Yazar: UĞUR ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF ÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
IV ÖZET Yapı elemanları arasında oluşturulan birleşimlerin yapının tüm davranışını etkilediği dikkate alındığında, birleşim modellemesinin, yapının analizi ve tasarımındaki önemi ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden yapıdaki birleşimlerin lineer olmayan gerçek davranışlarını veren analitik ve deneysel çalışmalar yapılmış ve bu çalışmaların sonucunda yan-rijit birleşimlerin önemi daha çok anlaşılmıştır. Bu çalışmada, öncelikle, yan-rijit birleşimlerin kapsamı, gelişimi ve birleşim türleri arasındaki yeri irdelenmiştir. Yan-rijit birleşimler ile mafsallı ve tam rijit birleşim türleri arasındaki moment ve dönme ilişkileri statiksel olarak araştırılmış ayrıca yan-rijit birleşimlerin analizi için önerilen yöntemler incelenmiştir. Bununla beraber, yan-rijit birleşimlerin varlığının tüm yapıya olan etkileri ve yan-rijit birleşimlerin boyutlandırılmasında kullanılan yöntemler de incelenmiştir. Son bölümde ise eleman uç bağlantıları mafsallı ve rijit olan değişik eğim ve açıklık değerlerine sahip çeşitli kafes kiriş tiplerinin statiksel analizleri Sap 2000 programı ile yapılarak, karşılaştırılmıştır. Böylece kafes kiriş düğüm noktalarının mafsallı kabulünün gerçekliği araştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Yan-Rijit Birleşim, Moment-Dönme Eğrisi, Ankastrelik Katsayısı, Sap2000, Kafes Kiriş
Özet (Çeviri)
SUMMARY The connections in the frames affect the behaviour of entire structure. Because of this reason modelling of such connections are very important for analysing and design of structures. Because of this reason, analitical and experimental studies which gives the actual non-linear behaviour of connection have been carried out. Conclusions of these studies proved the importance of semi-rigid connections. In this study, first, the scope of the topic, development and kinds of semi-rigid connections have been examined. Moment-rotation relationships of rigid, pinned and semi rigid connections investigated statically and the methods proposed for analysis of semi-rigid connections have been studied. In addition, the methods using for the design of semi-rigid connections also have been studied. In the last chapter, statical anaysis of trusses with pinned and rigid joints which have different slopes and spans have been carried out employing Sap 2000. Thus the validities of assumptions of trusses with pinned joints have been revealed. Keywords : Semi-Rigid Connection, Moment-Rotation Curves, Fixity factor, Sap 2000, Truss