Betonarme yüksek yapıların çeşitli yönleri ile araştırılması
Investigation of reinforced concrete tall buildings in various aspects
- Tez No: 127286
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Ill ÖZET Yüksek yapılar, hızlı kentleşme sonucu kentlerdeki yerleşim alanların azlığı, buna paralel olarak artan arsa fiyatları ve iş merkezlerindeki yoğun talepler nedeniyle bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu çalışmada yüksek yapıların özellikle betonarme yüksek yapıların, taşıyıcı sistem çalışma şekli, üzerine etkiyen düşey ve yatay kuvvetlerin etkisi, günümüze kadar çeşitli ülkelerde yapılmış betonarme çok katlı yapıların taşıyıcı sistemleri derlenmiştir. Modların süperpozisyonu yöntemiyle 10 katlı bir binanın kat kuvvetleri ve deplasmanları bulunmuştur. Ekte 8 katlı, 20 katlı (çerçeve taşıyıcı sistem ) ve 20 katlı (çerçeve + perdeli sistem) binaların periyotları hesaplanmıştır. Bu hesaplar sonucu binaların yüksekliği ve rij itliğin periyoda etkisi incelenmeye alınmıştır. Ayrıca 20 katlı (çerçeve taşıyıcı sistem) binanın planda düzensizliği (Aı düzensizliği) araştırılmıştır. Anahtar kelime: Betonarme Yüksek Yapılar
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The tall buildings has become a necessity as a result of the rapid civilization, lack of land in the metropolitan areas and also proportionately to the high costs of lands adding to all these factor the request of central work areas s being increased. In this thesis, we have collected different load combinations of especially having reinforced concrete frames from several countries, which is done up to now. By using superposition method of modes, a 10 stories building's storey forces and deflections have been determined. In appendix, 8 stories, 20 stories (frames) and 20 stories (frames + walls) buildings periods have been calculated. These calculations have been investigated according to highness and stiffness effects on period. Also twisting weakness of these buildings in plan has been searched