PIC mikrokontrolörler için deney seti tasarımı
Experiment module design for PIC microcontrollers
  1. Tez No: 127287
  2. Yazar: CEM TEMİZSOYLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RİFAT EDİZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, günümüzde her yerde kullanımını gördüğümüz mikrodenetleyicilerin, her çeşit uygulamada en fazla rağbet görenlerinden olan, Microchip firmasının geliştirdiği PIC serisi mikrodenetleyiciler için bir deney seti tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Deney setinde PIC16F87X ailesinden PIC16F877 kullanılmıştır. PIC16F877; flash EEPROM tipli 8K'lık program hafızasına, fazla sayıda giriş/çıkış kapılarına, veri EEPROM'una, zamanlayıcı modüllerine, yakalama/karşılaştırma/darbe genlik modülasyonu modülüne, ana anuyumlu dizisel kapı modülüne, adreslenebilir evrensel anuyumlu zamanuyumsuz alıcı vericiye ve örnekselden sayısala dönüştürücüye sahip olmasından dolayı seçilmiştir. PIC16F877'nin bu özellikleri, uygulama devrelerini tasarlamayı kolaylaştırmıştır. Bu çalışmada PIC16F877 programlayıcı devresi ve deney devreleri tasarlanmıştır. PIC 'in programlanması kişisel bilgisayar üzerinden seri veri haberleşmesi kullanılarak yapılmaktadır. Deney devreleri PIC 'in çoğu özelliğinin kullanılmasını sağlayacak şekilde seçilmiştir. PIC16F877 programlayıcı yazılımı Windows işletim sistemi altında geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this thesis study an experiment module for the PIC series microcontrollers developed by Microchip firm, which is one of the most commonly used microcontroller in almost every application was designed and implemented. The PIC16F877 from the PIC16F87X family was used in this experiment module. The PIC16F877 was chosen because of having flash EEPROM type 8K program memory, more input/output channels, data EEPROM, timing modules, capture/compare/pulse width modulation module, master synchronous serial port module, addressable universal synchronous asynchronous receiver transmitter, analog to digital converter. These features of the PIC16F877 were made easy to design application circuits. In this study the PIC16F877 programmer circuit and experiment circuits were designed. The PIC programming has been made using serial data communication from personal computer. The experiment circuits were chosen to using many properties of the PIC. The PIC16F877 programmer software was developed under Windows operating system.