Düzlem kafes ve çerçeve sistemlerin statik analizi için bir bilgisayar programının hazırlanması
A Computer program for the statical analysis of plane trusses and frames
- Tez No: 127292
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ÖZÇELİKÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışmada Matris Deplasman Metodunu kullanarak düzlem kafes ve çerçeve yapıların statik analizi için eğitim amaçlı bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Matris deplasman metodunda bir sistemin düğüm noktalarındaki deplasmanlar bilinmiyen olarak seçilir ve dış yükler ile bu bilinmiyenler arasındaki bağıntılardan oluşan bir denklem sistemi oluşturulur. Sonra bu denklem sistemi çözülerek bilinmiyen düğüm deplasmanları bulunur. Bu düğüm deplasmanları kullanılarakta eleman uç kuvvetleri ve mesnet tepkilerine ulaşılır. Programda; eksenel ve kayma deformasyonlarının etkileri, pekçok değişik yük tipleri, sıcaklık etkileri ve mesnet çökmeleri dikkate alınabilmektedir. Program görsel bir programlama dili olan Delphi ile yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, an educational computer code that analyses plane trusses and plane framed structures using matrix displacement method has been developed. In the matrix displacement method joint displacements of a structure are choosen as unknowns so that a set of equations between external forces and these unknowns is constructed. Then joint displacements are determined by solving this set of equations, and using these joint displacements, member end forces and support reactions are found. Also in the program the other important effects such as axial and shear deformations, various load types, temperature effects and support settlements can be taken into account. The code is written in Delphi which is a visual programming language.