İç cidarı hareketli yatay halka kanalda geçici rejimde laminer akışın sayısal ısıl incelemesi
Numerical analysis of unsteady laminar heat transfer and fluid flow in a horizontal annulus with an axially moving inner cylinder
  1. Tez No: 127291
  2. Yazar: MEHMET ŞEREF ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. L. BERRİN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu tezde, eksenel simetrik yatay bir halka kanalda süreksiz, sıkıştırılamayan laminer akışın sayısal ısıl analizi yapılmıştır. Kütle, momentum ve enerji denklemlerinin sayısal çözümleri iteratif bir sayısal çözüm tekniğini kullanarak sağlanmıştır. Power Kuralıyla geleneksel sonlu-hacim metodunu kullanarak, SIMPLE (Semi-Implicit Method for Pressure Linked Equations ) algoritmasına dayanan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu bilgisayar programının doğru çalıştığının anlaşılması için, iç borunun hareketsiz kabul edildiği sınır şartında çözümler elde edilmiş, teorik ifadelerle ve daha önceden yapılmış çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Sonuçlar iyi uyum göstermiştir. Daha sonra Reynolds sayısının 100,200 ve 500 değerlerinde iç borunun akışla aynı veya zıt yönde hareket ettiği sınır şartı için hız profil,basınç düşümü, sıcaklık dağılımı ve akım fonksiyonu t=5, 25 ve 50 anları için çizilmiştir. İç ve dış boru için Nusselt sayılan ayrıntılı olarak karşılaştırılmıştır. Ek olarak yukarıdaki çalışmaların temeli olan eksenel simetrik boruda süreksiz, sıkıştırılamayan laminer akışın 100, 500 ve 1000 Re sayılan için sayısal hesaplama sonuçlan sunulmuştur. Boru için eksenel kesitte hız profilleri, basınç düşümü, sıcaklık dağılımı ve akım fonksiyonu t= 50 anı için çizilmiştir. Boru boyunca Nu sayısı zamana bağlı olarak sunulmuştur. Sayısal sonuçlar teorik ifadelerle karşılaştırılmıştır ve iyi uyum göstermiştir. Anahtar Kelimeler İç Cidarı Eksenel Hareketli Halka Kanalda Isı Geçişi Boru İçinden Laminer Akışta Isı Geçişi
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this thesis, the results of an extensive study of numerical heat tranfer prediction of unsteady, incompressible laminar flow in axisymmetric annulus are given. Numerical solutions of the conservation equations of mass, momentum and energy are obtained using on iterative numerical solution technique.Using the convertional finite- volumes method with a power sheme a computer program based on the SIMPLE (Semi- Implicit Method for Pressure Linked Equations ) algorithm has developed. To validate the computer program, the classical annular flow results arecompared with solutions reported in the literature. This comperision showed good aggreement. Then for the inner tube moving at the same or opposite direction with the flow, the velocity profile, pressure drop, temperature distrubution and stream function are plotted for the time step of 5, 25 and 50. The Nusselt number for inner and outer pipe are compared extensively. In additions, the base of the predictions discussed above which is unsteady, incompressible laminar flow in axisymmetric pipe, for three Reynolds Number 100,500 and 1000 are discussed. For the pipe flow, the velocity profile, pressure drop, temperature distibution and stream function are plotted at the time step of 50. Nusselt number is calculated along the pipe. The results of numerical predictions are compared with theorical correlations and proved that they are in good agreement. Keywords : Heat Transfer in Horizontal Annular Flow with Axially Moving Inner Pipe Heat Transfer in Laminar Pipe Flow