Belirsizlik içeren sistemlerin frekans tepkileri
Frequency response of systems with uncertain parameters
  1. Tez No: 127294
  2. Yazar: ÖMÜR YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KARAMANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
m ÖZET Bu tez çalışmasında, lineer kontrol sistemlerinde yaygın olarak kullanılan frekans tepkisi yöntemi, belirsizlik içeren sistemlere uygulanarak incelenmiştir. Belirsizlik içeren lineer sistemlerin pay ve paydalarının her birinin kompleks düzlemde poligonal bölgeler olduğu gerçeğini dikkate alıp bu poligonal bölgelerin uygun tanımlar altında oranlarını hesaplayarak belirsizlik içeren sistemlerin frekans tepkileri kompleks düzlemde kapalı ve sınırlı bir bölge olarak elde edilmiştir. Bu hesaplamayı daha da basitleştirmek ve hesaplama zamanım önemli ölçüde iyileştirmek için köşe - kenar eleme algoritması ile gereksiz bölme işlemleri elenmiştir. Yapılan çalışmanın bilgisayar ekranında da grafiksel olarak izlenebilmesi için bir MATLAB programı hazırlanmıştır. Tezde de açıklandığı gibi, sistemi temsil eden pay ve payda polinomlarına ait verilerin programa uygun biçimde girilip sonucun program tarafından hesaplanmasından sonra belirsizlik içeren sistemin frekans tepkisi ailesinin grafik ortamda görülmesi program sayesinde mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, frequency response of linear systems with affine linear uncertainty structures are investigated. Utilizing the known fact that the numerator and denominator polynomials of systems' transfer function have polygonal frequency response regions, we generated the overall frequency response by dividing numerator polynomial into denominator polynomial in some suitable sense. To simplify calculations and to save time in computations we use the corner-side elimination algorithm. A MATLAB program is prepared to display the graphical results on the computer screen. Given the data representing numerator and denominator polynomials the program displays the resulting graphics.