Fiber optik dalga kılavuzlarının genel özelliklerinin incelenmesi
Examining the general properties of fiber optic waveguides
  1. Tez No: 127295
  2. Yazar: LEVENT SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada, çağımızda büyük önemi olan bilginin korunması ve taşınmasında kullanılan fiber optik iletişim sistemleri üzerinde durulmuştur. Kırılma indisi, sayısal açıklık, kırılma indis profilleri, grup gecikmesi, darbe genişlemesi, sinyal zayıflaması, güç aktanım gibi fiber optik özellikleri açıklanmıştır. Çok modlu basamak indisli, çok modlu değişen indisli, tek modlu basamak indisli fiber çeşitleri hakkında bilgiler verilmiştir. LED ve LD' lerin kullanım özellikleri açıklanmıştır ve fiberlerdeki kullanım avantaj ve dezavantajları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This study is based on fiber optic communication systems which are used to keep and carry the knowledge coming very important for this century. Fiber optic characteristics such as refractive index, numerical aperature, refractive index profiles, group delay, pulse spreading, attenuation of signal, power transmission are explained. This study gives some knowledge on multimode step-index fiber; monomode graded index fiber and monomode step-index fiber. The study also gives properties of the using LED and LD. However, the advantages and disadvanteges of the using of these in fiber are shown.