Kütahya Gümüşköy gümüş cevherinde verim arttırma çalışmaları
A Study on the silver recovery increase for Kütahya Gümüşköy mine
- Tez No: 127307
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
IV ÖZET Araştırmada, Kütahya Gümüşköy'deki Eti Gümüş A.Ş. Tarafından işletilmekte olan polimetalik ve refrakter gümüş cevherinden gümüş kazanma veriminin arttırılması düşünülmüştür. Tesis yaklaşık %50-55 verimle ve yıllık 77 ton (1996 Yılı) gümüş üretim kapasitesi De çalışmaktadır. Refrakter cevherlerde çok eskiden beri uygulanmakta olan kavurma ile verim arttırılması yoluna gidilmiştir. Dünyada kavurma üç farklı şekilde uygulanmaktadır Bunlardan ilki, cevherin olduğu gibi kavrulmasından sonra siyanür liçi; ikincisi liç verimini düşüren metallerin flotasyonla alınması ve bu ön konsantrenin kavrulmasını takiben siyanür liçi ve sonuncusu da cevherin önce siyanür liçine tabi tutulması, liç artığındaki çözünmemiş metallerle beraber çözünürlüğü düşük gümüş tellürlerin flotasyonla konsantre edilmesi, alınan bu konsantrenin kavrulmasını takiben ikinci kez siyanür liçi devresine beslenmesi şeklindedir. Üçüncü uygulama şekli, tesiste zaten var olan yüksek tenörlü (100 ppm kadar) liç artıkları için oldukça uygun bir yöntem olarak görünmesine rağmen, çalışmanın başında artık havuzundan numune alınamaması nedeni ile denenememiştir. Çalışmalar için sadece stoktan numune alınıp, bu numuneler üzerinde deneyler yapılabilmiştir. Alman cevher önce flotasyona tabi tutulmuş ve koşulların optimizasyonundan sonra yaklaşık %52 ağırlık oranı ve %72 Ag verimi ile bir ön konsantre alınmıştır. Bu ön konsantrenin direk liçi ile %55 civarlarındaki gümüş çözünme verimi, ön konsantreye 300°C'de kavurma uygulanarak %71.7'ye çıkarılmıştır. Bu işlemin flotasyona beslenen cevhere göre toplam verimi yaklaşık %51.62'dir. Flotasyon artığında ise istenilen gümüş çözünme verimi elde edilememiştir. Flotasyon uygulanmadan malzemenin direk kavrulması ile siyanür liçi veriminde (%54'den %57.3'e) yaklaşık %6'lık bir artış sağlanabilmiştir. Daha sonra yapılan çalışmalardan sadece konsantrenin kavrulması ve liçi ile (%53.9'dan %51.62'ye) gümüş çözündürme veriminde %4,23'lük bir düşüş gözlenmesine rağmen, yılda 77 ton üretim yapan tesisin kapasitesinin yaklaşık %76 oranında arttırılarak 135 tona çıkarılabileceği hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main objective of this study was to increase the recovery of polimetallic silver metal ore processed by Eti Gümüş A.Ş. in Gümüşköy, Kütahya. Since the silver ore has a refractery character, roasting was considered as an alternative method. There are three ways to roast the ore: 1. Roasting of run-of-mine ore and then cyanadation, 2. Preconcentration of metals, which reduces leach recovery, by flotation, then roasting of this preconcentration plus cyanadation 3. Cyanadation of run-of-mine ore plus flotation of tails, containing silver tellurates and silver, and then roasting of tailing flotation concentrate followed by cyanadation. The third alternative could not be used because the company did not allow us to take samples from tailing ponds. Therefore, samples were taken only from the run-of- mine stocks. Samples taken from run-of-mine stocks, firstly floated in a laboratory scale cell and after optimization of flotation conditions, preconcentrate with 72% Ag recovery was obtained. Flotation preconcentrate was roasted at different temperatures. Roasting at 300°C increased the silver recovery to 71,7% from 55% (which was obtained with direct leaching of flotation preconcentrate). Based on run-of-mine ore, 51.6% Ag recovery was achieved by roasting plus leaching of flotation preconcentrate. Silver recovery of tails leaching was not successful. Ag recovery was increased 6% by direct roasting and then leaching of run-of-mine ore (from 54% to 57,3%). Treatment of only flotation preconcentrate caused 4,23% reduction in plant recovery, but the plant capacity may be increased to 135 t/y from 77 t/y, which is the normal plant capacity (%76 increased).