Şekil bellekli alaşımlar
Shape memory alloys
- Tez No: 127311
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. CEMAL KUŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Şekil bellekli alaşımlar günümüzde havacılık ve uzay, otomotiv ve medikal, bazı endüstriyel ürünler, telekomünikasyon, mikro makinalar, oyuncaklar, sıra dışı sanat eserleri gibi pek çok dalda kullanılmaktadır. Sıcaklıkla değişen faz yapısı ve eski formuna tekrar kavuşabilme özelliği, yüksek elastiklik yeteneği, korozyona dayanımı bu alaşımların diğer grup metalik malzemelere oranla avantajlı kılan özelliklerinden bir kısmıdır. 1970'li yıllardan beri üzerinde bilimsel araştırmalar yapılan ve sanayideki uygulamaları giderek artan bu alaşımların ülkemizdeki araştırmacılar ve bilim adamlarının dikkatini çekmesi gerekmektedir. Şekil bellekli alaşımlarla ilgili araştırmalar ve uygulamalar ülkemizde yetersiz gözükmektedir. Konunun araştırılmasının nedeni de bu alaşımların bilimsel olarak tanıtılması ve endüstriyel açıdan neler yapıldığının ve neler yapılabileceğinin gösterilmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Shape memory alloys are materials that have the ability to return to their original shape and size when heated. Usually shape memory alloys can be deformed at a low temperature and when heated to a higher temperature will return to the shape held before the deformation. One-way shape memory materials exhibit shape memory only when heated. Two-way shape memory materials also change shape upon recooling. Although there are a wide variety of alloys that exhibit the shape memory effect, only those that can recover a substantial amount of strain or generate force upon changing shape are of commercial interest. This has mainly been nickel-titanium alloys and copper-base alloys. Researchers, designers, and companies recognized the potential to use the SMA in engineering applications. As a result, starting in the 1970's, commercial products began to appear. Study of shape memory alloys has continued at an increasing pace since then, and more products using these materials are coming to the market each year. «$&**' 0t0&&* TŞS&Z&t*'