Spermophilus xanthoprymnus (Bennet, 1835)'un biyolojisi
Biology of Spermophilus xanthoprymnus (Bennet, 1835)
- Tez No: 127312
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL ÖZELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada ülkemiz sınırları içerisinde yaşayan iki yer sincabı türünden biri olan Spermophilus xanthoprymnus (Bennet, 1835)'un biyolojisi, 2001 yılı Şubat-Ekim ayları arasında Eskişehir ili, Günyüzü ilçesi, Beyyayla köyü arazilerinde araştırılmıştır. Ekili alanlar çevresini kendine yaşam alanı olarak seçen yer sincapları, tarımsal ürünlere vermiş oldukları zararlar yanında veba, tularemi ve dağ humması gibi hastalık etkenlerini de taşıyarak toplum sağlığı açısından tehlike oluşturmaktadırlar. Bu olumsuzluklarına rağmen birçok yerde kürkleri için avlanmaları, yer sincaplarının ekonomik olarak değerlendirilmelerini de akla getirmektedir. Arazideki çalışmalar, hayvanların yaşam ortamlarında birebir etolojik olarak gözlemlenmiş, her ay düzenli olarak yakalanan hayvanların ağırlıkları tartılarak morfolojik incelemeleri yapılmıştır. Literatür bilgilerine paralel olarak hayvanların arazideki dağılımları, yuva yapıları, yuvaya giriş çıkış saatleri, beslenmeleri, davranışları, ağırlık değişimleri ve sosyal yaşamları da ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the biology of Spermophilus xanthoprymnus (Bennet, 1835), which is one of the two species of ground squirrels living in Türkiye, was researched between February and October 2001 on the area of Beyyayla village, Günyüzü town, Eskişehir city. Ground squirrels preferring planted areas to live make a danger of pestilence, tularemia and fever for society besides the damage they give to the agricultural crops. On the other hand, since they are hunted for their fur, ground squirrels have an important economical role. The studies on the area were carried on ethologically one to one on the place they live. The animals caught every month were weighed regularly and examined morphologically. How they are scattered on the area, the structure of their nests,, the times for getting in and out the nests, how they feed themselves, their behaviours, the charge of their weights and social lives have been studied thoroughly according to the literature knowledge.