Simplisel topoloji
Simplicial topology
  1. Tez No: 127332
  2. Yazar: SERDAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA ARVASİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Sirnpilisel Topoloji üzerine hazırlanan bu yüksek lisans tezi, üç bölüm den oluşmaktadır. İlk bölümde, bu çalışmamızda sıkça kullandığımız, genel kategori teorisinin bazı temel kavramlarına yer verilmiştir. Bununla birlikte simplisel kategori kavramı tanıtılıp bu özel kategori için bazı önemli sonuçlar verilmiştir. İkinci bölümde Cebirsel Homotopi Teorisinin en önemli kavram larından olan Kan Kompleks kavramı üzerinde çalışılmıştır. J. Moore [5. ü] tarafından verilen Kan Kompleks sonuçlan ayrıntılı olarak ispat edilmiştir. Son bölümde k inci durumdaki sirnpilisel homotopi teorisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This master thesis on the Simplicial Topology consists of three chapters. In the first chapter we recall some basic notions about the category theory. In addition we exam the simplicial category with some well-known results. In the following chapter, we work on the Kan Complexes which is the most important subject of Algebraic Homotopy Theory. The results, given by -J. Moore [5, 6], of this complex are proved in a full detailed. In the last chapter we give simplicial homotopy theory in the /c-th position.