Aşağı Sakarya nehir sistemi Trichoptera faunasının tespiti
The System of the Lover Sakarya river determination of the Trichoptera
- Tez No: 127333
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİME ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışmada Aşağı Sakarya Nehir Sistemi'nde bulunan Trichoptera Faunasının tespiti ve dağılışları incelenmiştir. Çalışma bölgesi olarak seçilen Sakarya Nehir Sistemi'nin jeolojik devirler boyunca Asya ve Avrupa arasında bir geçit oluşturan ülkemizde önemli göç yollan üzerinde bulunması bakımından önemi büyüktür. Çalışma alanı olarak belirlenen Aşağı Sakarya Nehir Sistemi'nde 23 istasyondan alman örneklerde toplam 7 cinse ait 11 tür tespit edilmiştir. Bunlar; Glossosomatidae familyasına ait Agapetus sp. (Curtis, 1834) cinsi, Hydropsychidae familyasına ait Hydropsyche contubernalis Mclachlan 1865, H. pellucidula (Curtis, 1834), H. fulvipes (Curtis, 1834), H. angustipennis (Curtis, 1834), H. instabilis (Curtis, 1834) türleri, Psychomyiidae familyasına ait Psychomyia pusula (Fabricius, 1781) türü, Hydroptilidae familyasına ait Paucicalcaria sp., Hydroptila sp., Oxyethira sp., Ithytrichia sp., türleridir. Tespit edilen cins ve türlerin çalışma alanımızdaki dağılışları incelenmiş ve dünya faunası ile karşılaştırılmaları yapılmıştır. rv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the fauna determination and the distribution of the Trichoptera are investigated in Lower Sakarya River System. The study area, Sakarya River System has significant location between the continents Asia and Europe and during geological times migration routes were passing through Anatolia. For this reason the river has a great importance. Inpatterns taken from 23 stations spotted around the study area the Lower Sakarya River System; have seen found seven genus and eleven species. These are; belonging to the Glossosomatidae family genera from Agapetus sp. (Curtis, 1834); Hydropsychidae family species from H. contubernalis McLachlan, 1865; H. pellucidula (Curtis, 1834) H. angustipennis (Curtis, 1834) H. înstabilis (Curtis, 1834) H. fulvipes (Curtis, 1834); Psychomyiidae family species from P. Pusilla (Fabricius, 1781); Hydroptilidae family species from Paucicalcaria sp., Hydroptila sp., Oxyethira sp., Ithytrichia sp. In the study area distribution of genus and species, that were determined, have been investigated and compared with world fauna. V