Borularda darbe test cihazının dizaynı ve prototip imalatı
Design and manufacturing the prototype of pipe impact test instrument
- Tez No: 127340
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN ÜREYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
IV ÖZET Endüstride plastik boruların pek çok kullanım alanları mevcuttur. Özellikle su ve gaz sistemleri yapan firmalar tarafından kullanılmaktadır. Bu çalışmada değişik plastik çeşitleri ve darbe test cihazı değerlendirilip sunulmaktadır. Darbe test cihazında farklı kalınlıklarda plastik malzemeler kullanılarak serbest düşme yöntemiyle ne kadar enerjiyi absorbe ettiği ve birim alana ne kadar kuvvet uygulanabileceği bulunur. Bu sayede ani darbelere karşı farklı yönlerdeki davranışları hakkında ön bilgi edinilir. Bu çalışmada TS 1004 standardı kullanılmıştır. Bu standardı kullanmamızın amacı belirli deney şartlan altında deney parçalarının kırılganlığı ve mukavemeti hakkında bilgi edinmektir. Çalışmada plastikler için charpy test cihazı dizayn edilmiş ve prototip imalatı yapılmıştır. Bu cihaz kullanılarak PVC 100 plastik borularından alman numunelerle deneyler yapılmıştır. TS 1004 standardında belirtilen formüller yardımıyla bu numunelerin darbe mukavemetleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Plastic pipes have been use widely in industry. Especially by commercial firms which produce water and gas sistems. In this study various plastic types along with the impact test instrument have been evaluated. Using plastic material with different thickness on this instrument, it is possible to determine how much force can be applied to the unit area by means of the falling method. This provides preliminary input about their reaction to sudden forces. In this study TS 1004 standard is used : By using this standarts the strength of plastic materials will find. In the study charpy test instrument has been designed for plastics and the prototype of test instrument has been manufactured. Experiments with the samples taken from PVC 100 plastic pipes have been done by using this test instrument. With the help of formulas in TS 1004 standards strength of samples have been determined.