Güney Marmara bölgesi Asilidae (Diptera) faunasının tespiti
Determining Asilidae (Diptera) fauna of South Marmara region
  1. Tez No: 127341
  2. Yazar: HAKAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Tamamı predator türleri içeren Asilidae (Diptera) familyası üyeleri, bozkırlar, orman ve nehir kenarları, çöller, nadiren bataklık çevresi gibi farklı alanlarda yayılış gösterirler. Diğer Arthropoda türlerini çoğunlukla da Insecta 'ya ait türleri avlarlar. Avladıkları hayvan gruplarının populasyon dengelerinin sağlanmasında büyük öneme sahip olan Asilidae türleri, bu nedenle“Yırtıcı Sinekler”olarak da isimlendirilirler. Anadolu Asilidae Faunasının belirlenmesine katkıda bulunmayı amaçlayan bu çalışma, Balıkesir'in kuzeyi, Bursa ve Çanakkale illerinin tamamını kapsar. Çalışma bölgesinden 2000-2001 yılları arasında toplanan örneklerin tür tayin anahtarı hazırlanmış, her türün vücut kısımları kapsamlı olarak verilmiştir. Taksonomik önemi olan erkek üreme organları (genitalyaları) çizilerek, çalışma bölgesi ve Türkiye'deki dağılışları haritalar üzerinde gösterilmeye çalışılmıştır. Laphrinae, Laphystiinae, Stenopogoninae, Dasypogoninae, Leptogastrinae, Apocleinae ve Asilinae altfamilyalarına ait 23 tür belirlenmiştir. Bunlardan Choerades fimbriata (Meigen, 1820) Scytomedes haemorrhoidalis (Fabricius, 1794), Habropogon decipiens Theodor, 1980, Stenopogon variabilis Lehr,1963, Asiius crabroniformis Linnaeus, 1761, Machimus tivonensis Theodor, 1980, Neomochtherus perplexus (Becker, 1923) türleri ve Asilus cinsi Türkiye için yeni kayıttır. Bu çalışma sonucu, Anadolu Asilidae Faunası 217 tür sayısına ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Asilidae (Diptera), consisting of predator species, live in various areas like steppes, riversides, forests, deserts and rarely around marshes. They feed by hunting other arthropods and especially other insects. Since they have important role on population balance of their preys, they are named as“Robber Flies”. This study, is aimed to contribute the determination of Asilidae Fauna of Anatolia, was done at Bursa, Çanakkale and North of Balıkesir. An identification key of the specimens for the species collected from study area between 2000 and 2001 was prepared and descriptions of each species were given in detail. Male genitalia of each species, which are taxonomically important, were figured and distributions of the species at the study area, in Turkey were showed on maps. Twenty-three species, belonging to the subfamilies Laphriinae, Laphystiinae, Stenopogoninae, Dasypogoninae, Leptogastrinae, Apocleinae and Asilinae, were determined. Among these species, Choerades fimbriata (Meigen, 1820), Scytomedes haemorrhoidalis (Fabricius, 1794), Hahropogon decipiens Theodor, 1980, Stenopogon variabilis Lehr, 1963, Asilus crabroniformis Linnaeus, 1761, Machimus th/onensis Theodor, 1980, Neomochtherus perplexus (Becker, 1923) and Asilus as a genus are new records for Turkey. As a result, the number of Asilidae species Anatolia has reached to 217. VI