Bulanık doğrusal programlama ve bir yem karışım problemine uygulaması
Fuzzy linear programming and its application to a feed-mix problem
  1. Tez No: 127348
  2. Yazar: AHMET SABRİ ÖĞÜTLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bulanık küme kuramı ve bulanık ortamda karar verme yaklaşımlarından biri olan bulanık doğrusal programlama ele alınmıştır. Sözkonusu yaklaşım bir yem karışım probleminin modellenme ve çözümünde uygulanmıştır. Birinci bölümde, çalışmada ele alınacak konulara ilişkin kısa bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde bulanık küme kuramı hakkında genel bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, bulanık doğrusal programlama ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, bulanık doğrusal programlama bir yem karışım problemine uygulanmıştır. Son bölümde, çalışmaya ilişkin bazı yorumlar ve öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the study, Fuzzy Sets Theory and Fuzzy Linear Programming, a decision making approach in a fuzzy environment, have been dealt with and this approach has been applied to a feed-mix problem. In the first chapter, a brief information about subjects treated in the study has been given. In the second chapter, a introduction to the Fuzzy Sets Theory has been made. In the third chapter, Fuzzy Linear Programming approach has been dealt with, widely. In the fourth chapter, feed mixtures for Broiler chickens have been determined relative to feeding terms using Fuzzy Linear Programming approach. In the last chapter, some remarks on the study and a few suggestions have been made.