Depremde hasar gören yapıların onarımı ve güçlendirilmesi
Repairing and strengthening of earthquake damaged buildings
- Tez No: 127347
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİZAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Ülkemizin önemli bir kısmının deprem kuşağı üzerinde olması ve son yıllarda yaşanan acı deneyimler, özellikle deprem sonrası yapıların sağlıklı, bilinçli olarak onarılmasını veya güçlendirilmesini gündeme getirmiştir. Onarım, hasar görmüş bir yapı elemanının önceki haline getirilmesi için yapılan işlemlerdir. Yapının onarımı yapıldıktan sonra hasara sebep olan eksikliği gidermek amacıyla güçlendirme işlemi yapılır. Güçlendirme ise bir yapının yük taşıma kapasitesini, rijitliğini düktilitesini, stabilitesini veya bunlardan bazılarını önceki veya mevcut durumun üzerine çıkarmak için yapılan çalışmalardır. Onarım herhangi bir sebepten dolayı hasar görmüş bir yapıda yapılırken, güçlendirme için ise bu şart değildir. Önümüzdeki günlerde en çok gündemde olacak konulardan birisi de mevcut yapıların yürürlükte olan son deprem yönetmeliğine göre kontrolü ve güçlendirmesi olacaktır. Bu kapsam dahilinde detaylı çalışmalar yapılıp taşıyıcı sistemin gözden geçirilmesi, mevcut donatıların kesit kontrolü gibi işlemler yapıldıktan sonra perde duvarların teşkili, donatı ilavesi gibi konular gündeme gelecektir. Bu çalışmada, bir binanın, öncelikle mevcut durumu tespit edilmiş, gerekli testler uygulanarak malzemeler hakkında gerekli bilgiler elde edilmiş, daha sonra bina 1997 Deprem Yönetmeliğine göre mevcut verilerle çözülerek gerekli güçlendirme projesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Placing important part of our country in the earthquake zone and terrible experiences lived recently, made repairing and rehabilitation of earthquake affected buildings important. Repairing is the process to rehabilitate the damaged structural element. After the requiring, to get rid of the missing that causes the damage strengthening process is applied to the structure. Strengthening is the work that is made to increase the load bearing capacity, rigidity, ductility and stability of the structure to the value that is before the earthquake. Although repairing is done for the damaged buildings only, strengthening can be done any kind of building. Nowadays and in the near future, controlling and strengthening of existing buildings according to new earthquake regulations will be the most important topic. In this content after reviewing structural system in detail and controlling the crossection of reinforcing bars, the strenghtening process that is the construction of shear walls and increasing the number of reinforcing bars will come into practise. In this study, a building is reviewed and some tests are done to obtain information about the construction materials. Then structural system of this building was analyzed and strengthening project was prepared according to 1997 earthquake regulations.