Kıyı boyu sediment taşınımı ve kıyı koruma yapılarının etkisi
Longshore sediment transport and the effect of coast protection structures
- Tez No: 127358
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. UFUK TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
IV ÖZET Kıyı ve Liman Mühendisliği, yaklaşık 8500 km uzunluğunda kıyısı bulunan ülkemiz için çok önemli bir bilim dalıdır. Kıyı Mühendisliğinin en temel problemlerinden biri ise deniz dalgalarının kıyıya olan etkileridir. Bu etkilerin özellikle kıyı boyunca yapılaşma olması durumunda önlenmesi veya mevcut yapıların stabilitesini tehdit etmeyecek ve mevcut kıyı çizgisini değiştirmeyecek bir boyuta taşınması gerekir. Bu çalışmanın temel konusu olan“kıyı boyu katı madde taşınımı”, dalgaların ve kıyı akıntılarının sebep olduğu denizin kıyı üzerindeki en önemli etkilerinden birisidir. Aynı zamanda yapıların stabilitesi ve kıyının dengesi, estetiği açısından büyük bir etkiye sahiptir. Kıyı boyu taşınım, kıyının yapısı, dalga yönü ve kıyı akıntılarının etkilerine bağlı olarak kıyıda erozyon ve dolma şeklinde görülebilir. Kıyıda sediment birikimi, kıyı çizgisinin ilerlemesi dolayısıyla kumsallar oluşması ve yapıların dalga etkilerine karşı korunması açısından çoğu durumda istenen bir durum olmasına karşın liman ağızlan gibi deniz trafiğini engelleyebileceği yerlerde sakınca doğurur. Kıyı Mühendisliğinde problemler ele alınırken çok geniş çapta düşünülmeli, yapılacak yapı tipleri seçilirken kısa dönemde değil, uzun dönemde yarar sağlaması doğa ve kıyı dengesi üzerine etkileri detaylı olarak analiz edilmelidir. Bu çalışmanın temel amacı kıyı yapılarının, kıyı dengesi üzerindeki temel etkilerini incelemektir. Bu etkilerin temelindeki tanecik taşınımı detaylı olarak ele alınmıştır. Bu amaçla; 1. Bölümde Kıyı Mühendisliğinin genel bir tanımı yapılmış, önemi ve gelecekteki durumundan bahsedilmiştir. 2. Bölümde ise kıyı koruma yapılarının çeşitleri tanıtılmış ve dünyada en çok tercih edilen kıyı yapı tipleri hakkında detaylı bilgi verilmiş; ve yapı tipinin seçimindeki kriterlerden bahsedilmiştir. 3. Bölümde, tanecik taşınımına ait yapılmış dünyadaki önemli çalışmalar verildikten sonra kıyı boyu tanecik taşınımına geçilmiş ve bu konu da ilgili teorilerle detaylı olarak incelenmiştir. 4. Bölümde ise yapılan çalışmalara pratikte örnek teşkil etmesi açısından şu anda yapımı devam eden Karadeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında Samsun-Trabzon arası Doğu Karadeniz sahil Yolunu korumak amacıyla kıyı boyu yapılan koruma yapılarının performansları yerinde incelenmiş ve resimler ve önceki bölümdeki matematiksel teorilerle analiz edilmiştir. 5. Bölümde yapıların çalışmalara ait sonuçlar ve irdeleme 6. bölümde ise ilgili ekler bulunmaktadır. «asasR»
Özet (Çeviri)
SUMMARY Coastal Engineering is a vital discipline in Turkey, where the total shoreline length is approximately 8500 km. Longshore sediment transport has a vital effect on shoreline balance which is due to waves, one of the major problems of coastal engineering, and longshore currents. There is a permenant interaction between coast protection structures, mainly built to protect the shoreline from wave effects, and longshore sediment transport. This interaction may have useful or harmful effects depending on the application of proper projects, i.e. sediment accretion at the entrance of a harbor, or widening shoreline towards the sea are consequently harmful and useful examples of this interaction. The main purpose of this study is to investigate the effects of coast protection structures on shore balance, and sediment transport, the main cause of shoreline change, is deeply analyzed. Hence, in the Ist section Coastal Engineering is generally defined, and its importance and status in the future mentioned. In the 2nd section the types of coast protection structures are defined; detailed information about the most common types, and the criteria to choose a structure type is given. In the 3rd section the most used theories on sediment transport from the incipient motion is found, and valid theories on longshore transport is deeply analysed. In the 4th section, the performances of the coast protection structures, built to protect the highway on-built, between Samsun and Trabzon Cities of the North Sea Region, Turkey is investigated by the illustrations from field and mathematical modelings referring to the previous sections. In the 5th section conclusions are made, and the 6th section consists of the appendixes.