Çok katlı betonarme yapılarda düşeydeki düzensizliklerin deprem kuvvetleri altındaki davranışa etkileri
The Effect of the vertical irregularity in multi storey concrete buildings on behaviour under the risk of earthquake forces
  1. Tez No: 127366
  2. Yazar: ATİLLA ÖDÜNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. RUHİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÇOK KATLI BETONARME YAPILARDA DÜŞEYDEKİ DÜZENSİZLİKLERİN DEPREM KUVVETLERİ ALTINDAKİ DAVRANIŞA ETKİLERİ ÖZET Çok Katlı Betonarme Yapılarda Düşey Yöndeki Düzensizliklerin Deprem Kuvvetleri Etkisi Altında Yapı Davranışına Olan Etkilerinin incelendiği bu çalışmada bir tanesi düzenli geriye kalan 6 tanesi çeşitli düzensizlik durumları içeren 7 tane taşıyıcı sistem modeli analiz edilmiştir. Ele alınan taşıyıcı sistem modelleri Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkındaki Yönetmelik (A.B.Y.Y.H.Y.) tarafından öngörülen düzensizlik kriterleri ışığı altında incelenmiştir. Aynı zamanda diğer ülkelerdeki deprem yönetmelikleri de incelenmiş, bu ülkelerdeki düzensizlik türleri ile bunlara karşı alman önlem ve kısıtlamalar ülkemizdekiler İle kıyaslanmıştır. Yapısal düzensizlikler hakkında daha önceden yapılmış olan çalışmalar ve bunların sonuçlan hakkında bilgiler verilmiştir. Dolgu duvarlar bilgisayar ortamında sonlu elemanlar yöntemi esas alınarak modellenip taşıyıcı sisteme aktarılmıştır. Dolgu duvarların yatay yüklemeler etkisi altında yapıya vereceği olumlu ve olumsuz katkılar ortaya konulmuştur. Taşıyıcı sistem modellerinde yapılan dinamik analizler sonucunda her birinde periyotlar, taban kesme kuvvetleri, deplasmanlar ve kat seviyelerine gelen deprem kuvvetleri tablolaştırılmış ve düzenli olan Taşıyıcı Sistem Modeli 1 ile karşılaştırılmıştır. Düzensizlik durumlarına karşı yönetmelik tarafından öngörülen kısıtlama ve yük artırımları irdelenmiş gerekli durumlarda önerilerde bulunulmuştur. XV OCjg^011
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF THE VERTICAL IRREGULARITY IN MULTI STOREY CONCRETE BUILDINGS ON BEHAVIOR UNDER THE RISK OF EARTHQUAKE FORCES SUMMARY In this study, seven structual system models one of which consists of regular behaviour and the rest of which consists of various irregular behaviour have been analised. The studied structual models have been searched under the light of the irregularity criteria stated by Turkish Earthquake Foundation. At the same time, the regulations in other countries have been examined and the types of irregularies in these countries and the precautions taken against these and the limitations in these countries have been compared with the ones in Turkey. In addition, information about the previous studies on structual irregularity and their results have been given. The infilled walls have been modelled in computer with the method of finite elements and they have been transmitted to the structual system. The positive and negative effects of the infilled walls on horizontal loads have been stated. With the result of the dynamic analisys on the method of structual system, the periods, shear forces, deplacements and earthquake forces on floor levels have been shown in tables for each and they have been proved with regular model of regular system. The limitations supposed by the regulations against irregular condition and the force additions have been studied efficiently and necessary suggestion have been stated for such situations. XVI ^ss"«**