Tunçbilek bölgesi açık işletme kamyonlarının taşıma parametrelerinin analizi
Analysis of parameters of trucks which are used for transportation in open pits mine of Tunçbilek
- Tez No: 127365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜRRİYET AKDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Garp Linyitleri İşletmesi rezervinin % 80'i nispeten daha pahalı olan yer altı üretim metotları ile geri kalan % 20'side açık işletme metottan ile üretilebilecek niteliktedir. Yer altı üretim metotları ile üretilecek miktarın çokluğu yanında şu an mevcut üretimin yaklaşık % 90' ı da daha ucuz maliyetli olan açıkocaklardan sağlanmaktadır. Bu noktadan hareketle küçük kapasiteli makineler yerine büyük kapasiteli makinelerin kullanılması ekonomik dekapaj örtü kalınlık oranlarını artıracak ve mevcut yer altı rezervlerinin bir bölümü de açık işletme metotları ile çok daha ucuza üretilebilecektir. Bu amaçla dekapaj maliyetinde önemli bir yer tutan taşıma kapasitesine etki eden paremetrelerin analizi Tunçbilek bölgesinde çalışan değişik kapasitedeki açık işletme kamyonlarının performansları incelenerek yapılmış ve verimlerini arttırmak için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The % 80 coal reserve of Western Lignites of State Coal Agency (G.L.I.) can be produced by undergraund mining methods that result at high cost for production. The rest of coal reserve (%20) can be extracted by open pit methods. Currently, the 90 % of the production, cheaper than underground production, is obtained from the open pits. Althought the most of coal reserve is suitable to design underground mining methods. For this reason, using of the open pit equipment with high capacity instead of low capacity equipment will increase the rate of eonomical extraction. In future, some part of undergraund coal reserve would be produced by applying open pits methods with high capacity equipment. Finaly, In this thesis, analysis of parameters that effect the capacity of transport for open pit truck is very important about exraction and transportation cost of averburden. In Tunçbilek open pit district, all transportation parameters has been evaluated for different capacity equipment and some suggestions have been given to obtain optimum output of open pit equipment.