Buz oluşumunun deneysel incelenmesi
Experimental investigation of frost formation
- Tez No: 127590
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
BÜZ OLUŞUMUNUN DENEYSEL İNCELENMESİ Cenk ÇELİK Anahtar Kelimeler : Buzlanma, Buz Oluşumu ÖZET : Buzlanma olayı, buzdolaplarında, klima sistemlerinde, bazı izolasyonlu yapılarda ve bunlar gibi bazı yerlerde oluşur. Bu olay sistemin performansını etkiler. Eğer buz oluşumu hadisesinin hangi şartlat altında nasıl gerçekleştiği tam olarak bilinirse bu olayı önlemeye karşı alınacak tedbirlerde o oranda verimli olur. Ancak buz oluşması olayının tam olarak anlaşılabilmesi çok zordur. Çünkü bu hadise bir çok fonksiyona bağlı bir değişkendir. Bunun için bir Çok deneysel çalışmaların yapılması gerekir. Bu tezde bu konu ile ilgili bir deneysel çalışına yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF FROStf FORMATION Ceni^ ÇELİK Keywords : Frosting, Frost Formation Summary: The frosting is formed in refrigerator, air-conditioner systems, some isolated areas and in some place like this. The systeni performance is effected by this affair. If it is known that is frost formation event depend on which conditions compietly, the take measures for solving tİüs problem will be mote productive than old one, but frost formation is very hard event.Beeâuse Ms event is factor which is depend ön lots öf functions,Because of this lots of experimental studies must be done. In this thesis, experimental studying about this event is taking place. ui