Murfor ile güçlendirilmiş yığma tuğla duvarların kayma dayanımlarının deneysel incelenmesi
Experimental investigation of shear strength of masonry brick walls reinforced wit murfor
- Tez No: 774483
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAMİL AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu projede yığma binalarda kullanılan duvarların dayanıklılığını murfor kullanılarak arttırılması amaçlanmıştır. Murfor iki paralel telin, birbirine sürekli zigzag bir tel ile kaynaklanarak birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir prefabrik donatıdır. Murfor kullanımının avantajları; yığma binalarda hamal ve odaları birbirinden ayıran duvarları murfor kullanılarak yapının rijitliğinin arttırılması ve ani gelişen göçme tehlikesini ortadan kaldırılması ve kat yüksekliği fazla olan binalarda murfor kullanılması çatlak oluşumunun engellenmesinde ve dayanıklılığının arttırılmasında çok etkilidir. Projede bu amaçlara yer verilerek farklı şekillerde murfor uygulanmak istenmiştir. Yapılan bu deneysel çalışmada uygulamayı özgün kılan murforun tuğla arası harç ile birlikte farklı şekillerde kullanılmasıdır. Bunlar ise, harç katmanlarına ortadan kesilmiş şekilde yerleştirilip örülen duvar modeli, tüm harç katmanlarına murfor kullanılarak örülen duvar modeli, z şeklinde yerleştirilip üstteki sıra ile alt sıradan geçerek örülen duvar modeli, kısa parça z şeklinde murfor yerleştirilip örülen duvar modeli, tüm duvar sistemini z şeklinde keserek örülen duvar modelleri kullanılarak basınç ve çekmeye karşı dayanıklılığı hesaplanacaktır. Murfor kullanılmasında hedeflenen amaçlar devlete milli servet katması, can ve mal güvenilirliğinin artması, tek katlı binalarda karkas binalardan vazgeçilip yığma binalar kullanılması ve bu sayede yapım maliyetinin düşürülmesidir.
Özet (Çeviri)
In this project, the durability of the walls used in the masonry structure is determined by the usage range of murfor. Murfor is a prefabricated equipment formed by welding two parallel wires together with a continuous zigzag wire. Murfor authorizations; In the masonry building, the walls that separate the porters and the rooms from each other, the rigidity of the rooms of the murfor users and the buildings that eliminate the danger of sudden collapse and the use of murfor in the buildings with a lot of floor attackers fly a lot in the prevention of cracks and in the openings of the evacuation. In order to include these purposes in the project, it was desired to apply murfor in different ways. What makes my project unique is the use of murfor together with brick mortar in different ways. These are the wall model placed on the mortar layers as cut in the middle and built, the wall model built using murfor on all the mortar layers, the wall model placed in a z-shape and the top row and the bottom row of paintings built, the wall model with the short piece z-shaped murfor placed and knitted, the whole wall system in the form of z. will calculate its resistance to pressure and tensile by using cut-through wall models. The aim of Murfor is to add national wealth to the state, to use life and property reliability, to give up carcass buildings in single-storey buildings and to use masonry construction and to reduce the cost of these construction costs.