Halkla ilişkilerde tanım, tarih, kuram bağı ve eğitimin doğası üzerine eleştirel bir inceleme
A Critical study on the relation of definition, history, theory and the nature of education in public relations
  1. Tez No: 127610
  2. Yazar: ESRA İLKAY KELOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Bu tez halkla ilişkilerde tanım, tanım ve kuram bağı ve halkla ilişkiler eğitimindeki yönelimin doğası konusunu incelemek için tasarlandı. Bu amaçla tanım, kuram ve eğitimle ilgili birbirine bağlı üç temel varsayım sundu. Halkla ilişkilerin ne olduğu hakkındaki tanımlar tarihsel perspektif içinde ele alıp irdeledi; tanımları çıktıkları kuramsal çerçevelere oturtarak tanım çokluğunun aslında aynı kuramsal yapıdan ve halkla ilişkiler faaliyetlerinden hareket ederek yapılan meşrulaştırıcı açıklamalar olduğu bulundu. Halkla ilişkilerin eğitimiyle ilgili sorunsal halkla ilişkiler eğitiminin günümüzdeki egemen yöneliminin ne olduğunu bu bağlamda yönlendirme arayışları ile birlikte inceledi. Bütün bunları yaparken, amaç halkla ilişkiler eğitimi tartışmalarını toplumsal üretim ilişkileriyle bağlayarak, sorunun sadece akademik bir sorun olmadığını, fakat akademik dünya ile iş dünyası arasındaki çıkar ilişkileri ve dünya görüşleriyle bağıntılı bir sorun olduğu varsayımını irdelemekti. Bu bağlamda, Amerika, Avrupa ve Türkiye'deki halkla ilişkiler eğitiminin sosyal bilimler ve meslek derslerinden oluşan karma bir karaktere sahip olduğu bulundu. Endüstriyel baskılar ve kapitalist üretim İlişkilerinin karakteri nedeniyle, eğitimde yönelimin mesleki derslerin artması ve azalan sosyal bilimler derslerinin içeriğinin egemen üretim tarzının ideolojisini desteklemesi yönünde olduğu saptandı. Sonuç olarak, halkla ilişkiler tanım, işlev ve eğitiminin karakteri ve bu karakterle ilgili görüşlerin materyal üretim ilişkileriyle bağıntılı olduğu varsayımı yanıtlandı: Halkla ilişkilerin tanımı ve eğitiminin nasıl olduğu ve nasıl olması gerektiği üzerindeki görüşler bu bağın özelliklerini yansıtmaktadır. 177
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis was designed to study the definitional and theoretical considerations and also the nature of education in public relations. Three interrelated fundamental theoretical assumptions were formulated about the definition, theory and education. The definitions on public relations are investigated within historical perspective. Basing the definitions on the theoretical frameworks they emerge from, the study found that the multitude of definitions are justifying explanations based on the same theoretical structure and extracted from the public relation activities. Question of the public relations education was studied in terms of determining the current dominant orientation, along with the industry's search for influence. The objective is to test the assumption that the prevailing problem is not only an academic problem, but also rooted in the relations of interests and competing worldviews between the academic and business world. Within this context, findings indicate that public relations education in the America, Europe and Turkey have composite structure that consists of professional and liberal art and science courses. Because of industrial pressures and the mode of capitalist production relations, it is found that the public relations education moves in the direction of increasing numbers of professional courses and decreasing numbers of liberal art and science courses. Furthermore, theory courses mostly support the ideology of the dominant mode of production. 178As a result, the assumptions that the dominant views on the definition, function, theory and nature of public relations education are connected to the production relations were confirmed: These views reflect the dominant characteristics of such relations. 179