Toplu iş sözleşmelerinin düzeyi
  1. Tez No: 127609
  2. Yazar: G. ÇAĞLAR ÇOPUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARPER SÜZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Anayasanın 53. maddesi, işçiler ve işverenlere karşılıklı olarak ekonomik ve sosyal durumlarını ve çalışma şartlarını toplu iş sözleşmeleriyle düzenleme hakkı tanımıştır. İş hukukunda toplu iş sözleşmelerinin önemli olmasının sebepleri ise hizmet akitleri üzerindeki normatif etkisi ve çalışma yaşamında üstlendiği önemli işlevlerdir. 2822 Sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunu, toplu iş sözleşmeleri bakımından bazı esaslara yer vermiştir. Bunlar, toplu iş sözleşmelerinin belirli süreli ve tek düzeyde yapılması, güçlü sendikacılık ilkesi çerçevesinde tarafların sendika olması ve 275 sayılı kanun dönemindeki kötüniyetli uygulamaların önüne geçmek için toplu pazarlık süresinin sınırlandırılması ve yetki tespitlerinin Bakanlıkça yapılmasıdır. Türk iş hukukunda, toplu pazarlık hukukuna dair haklar, diğer ülkelerde olduğu gibi uzun mücadeleler sonucu edinilmemiştir. Bundan dolayı sendikal hakların çok bilinçli kullanılmadığı ve bunun sonucu olarak da uygulamada ciddi sorunlarla karşı karşıya kalındığı gözlemlenmiştir. Günümüzde toplu iş sözleşmeleri yalnızca işyeri düzeyinde ve üç türde yapılmaktadır. Bunlar işyeri, işletme ve işyerleri toplu iş sözleşmeleridir. 275 sayılı kanun döneminde uygulanan ve günümüzde birçok gelişmiş ülkenin toplu pazarlık hukukunda yer alan işkolu toplu iş sözleşmelerini, bugünkü yasal düzenleme karşısında uygulama olanağı bulunmamaktadır. 137İşkolu düzeyinde yapılan toplu iş sözleşmelerinin çalışma yaşamına, işverenler arası haksız rekabeti önleme, işçi devrini azaltma ve üretimin sürekliliğini sağlama gibi birçok önemli katkıları vardır. Bu sebeple işkolu düzeyinde toplu iş sözleşmeleri de yeniden yasal düzenlemeye kavuşturulmalı ancak eski yasa döneminde yaşanan sorunları engellemek için işyeri düzeyi karşısındaki konumu net bir şekilde belirlenmelidir. 138
Özet (Çeviri)
SUMMARY The 53th article of the Constitution grands a right to employees and employers to mutually regulate their economic, social and working conditions through collective agreements. The importance of the collective agreements in the labour law is due to its normative effects on the service contracts and the functions that it fulfills in the working life. Law numbered 2822 on Collective Agreement, Strike and Lockout includes some principals from the aspect of collective agreements. Those are the acting of the collective agreements for specified periods and for one level between the unions; restricting the collective bargaining process to prevent the applications with bad faith prevailing during the law numbered 275. Contrary to the most of other countries, the rights associated with the collective bargaining law in the Turkish labour law has not gained through long and hard struggles. Thus it has been observed that the rights constituted by the union has not been applied very conciously and as a result serious problems had been arised in the applications. Today collective agreements are only acted at one level and has three types; specifically the workplace, the corporation and the workplaces but law number 2822 does not provide a legal environment to apply the collective agreements at the 139manifacturing trade branch level that has been applied at the period of the law numbered 275. The collective agreements at the manifacturing trade branch level has important contributions to the working life, preventations of unfair competition between employers, reducing employee turnover and prevailing in the laws of many industrialized countries. Hence, manifacturing trade branch collective agreements should be regulated but to prevent the problems of the former law period, its position regarding the workplace level should be clearly specified. 140