Marmara bölgesi Neolitik ve Kalkolitik Dönem seramiği
Neolithic and Chalcolithic Period in Marmara region
- Tez No: 127620
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ÖZTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Anadolu, Balkanlar ve Ege denizi arasında yer alan Marmara bölgesi, tarih boyunca değişik kültürlerin bir potada eridiği bir alan olmuştur. Son on yılda Marmara bölgesinde yapılan kazılar, örneğin Ilıpınar, Hocaçeşme, Yarımburgaz ve Aşapınar kazıları bize Marmara Bölgesinde yoğun yerleşmenin olduğunu göstermiştir. Bu yerleşmelere ait seramik buluntuları, farklı coğrafik kültür alanlarına ait Anadolu ile Balkanlar-Ege arasındaki ilişkileri ispat etmektedir. Tezimde, Marmara bölgesine ait yerleşmelerin seramiklerini 13 ana başlık altında topladım ve bu »seramik gruplarını bulundukları yerleşim yerlerine göre kronolojik olarak tarihledim.
Özet (Çeviri)
Marmara region lying between Balkans, The Aegean Sea and tke Black Sea, has been a melting pot of different cultures during the all historical period. Last decades with the excavations in the Marmara Region, such as Ihpınar, Hocaçeşme, Yanmburgaz, Aşağı Pınar show us the common settlements in the Marmara region, The ceramics findings of these settlements prove that the relationships between Anatolia and Balkans-Eagean of different geographic cultural zone. In my thesis, I made 13 main groups of ceramics of the settlements of Marmara region. I compare these groups with the other settlements of the Anatolia and Balkans- Aegeans and also made a chronological dates of these ceramics group, according to the settlements Which these was faund.