Kelenderes iskelet populasyonunun paleodiyeti üzerine bir araştırma
A Paleodietical study from skeleton remains of Kelenderis population
  1. Tez No: 127625
  2. Yazar: MUSTAFA TOLGA ÇIRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKSİN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Kelenderis, Mersin'e 175 kilometre, Antalya'ya 325 kilometre, komşu ilçelerinden Silifke'ye 85, Anamur'a 52 kilometre uzaklıkta, deniz kenarına kurulan Aydıncık İlçesi sınırlarında yer alır. Yapılan çalışmalarda, yaklaşık 5000 yıllık bir tarihi geçmişe sahip olduğu anlaşılan Mersin iline bağlı Kelenderis Antik Kenti kurulduğu günden sonra birçok istilalarla karşı karşıya kalmıştır. Bunun en önemli sebebi Kelenderis'in hem çok önemli bir limana sahip olması, hem de Akdeniz'de önemli geçiş yolları üzerinde bulunmasıydı. 2001-2002 kazı döneminde tiyatro binasından çıkarılan iskeletlerden 17 tanesi üzerinde eser element analizi yapılmış ve bireylere ait beslenme şekillerinin yeniden yapılandırılmasına çalışılmıştır. 9 kadın, 8 erkek bireyden oluşan populasyonun element analizleri hidroklorik asit yardımıyla, yüksek ısıda çözülerek yapılmış ve element değerlerine ICP - OES tayini ile ulaşılmıştır. Kelenderis toplumu erkek bireyleri kadınlara göre daha yüksek stronsiyum değerleri içermektedir. Stronsiyum düzeyi ölçülmüş erkek bireylerden en yüksek değere 266 ppm ile M62 bireyi sahiptir. M4 ve M9 bireylerinin de yüksek stronsiyum düzeylerine sahip olduğu görülmektedir. Buna göre bu toplumun kadınlarının ortalama stronsiyum değeri 179 ppm'dir. Erkeklerde stronsiyumun oranı 198,26 ppm olarak bulunmuştur. Yüksek stronsiyum bitkisel beslenmenin bir göstergesidir. Yüksek çinko düzeyi, beslenme şeklinin et ağırlıklı olduğunu gösterir. Kelenderis topluluğu kadın bireylerinin çinko seviyesi ortalamaları 158,6 ppm olarak belirlenmiş, erkek bireylerde bu oran 154,3 ppm olarak ortaya çıkmıştır. Kadın ve erkeklerde çinko seviyeleri birbirine çok yakındır. Toplumun çinko seviyesi genel ortalaması ise 156,58 ppm civarıdır. Çinko seviyesi, stronsiyuma göre biraz düşüktür. Bu oranlar toplumun bitkisel besinleri hayvansal besinlere göre daha fazla tükettiğini göstermektedir. Stronsiyum ve çinko diagenesise en az uğrayan elementler iken, baryum en fazla diagenesise uğrayan elementtir. Bu nedenle baryum, değerlendirmenin dışında tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Kelenderis is 175 kms from Mersin, 325 kms from Antalya and 85 kms from neigbour district's Silifke and 52 kms to Anamur in Aydıncık country's frontier near the seaside. Results of these studies have shown that ancient city of Kelenderis was abaut 5000 years old in Mersin and it had a lot of face to face invasions. The most important reason is Kelenderis had a very important harbour and it was very important transfer way. In this study 17 skeleton remainings found from theatre area from 2001- 2002 excavation term have been used trace element analysis bone samples were dissolved in 9 female and 8 male individuals, hydrochloric acid by heating and elemental determinations were done by ICP - DES. Male individuals have higher values of Sr than female individuals in Kelenderis population. In the male individuals, M62 individual has the highest volue for Sr 226 ppm. M4 and M9 individuals also have relativoly high strontium levels. In this population, female individiuals have a mean value of 179 ppm 'Sr,. Male individiuals have 198,26 ppm as the mean value for strontium. The high strontium value is the indicator of vegetable diet.The high zinc levels indicate carnivarous feeding. In the Kelenderis population's, female individuals have 158,6 ppm zinc mean value and male individuals have 154 ppm zinc mean value. The male and female zinc levels are comparable. The population's zinc level mean is 156,58 ppm. Zinc level is a bit lover than strontium level. It is shown that in this population vegetable diet was dominant. Strontium and zinc are the least affected elements from diagenesise but barium is most affected from diagenesise. Because of that barium results have been excluded in this study.