Türkiye'de nüfus ve çevre etkileşimi
Interaction of environment and population in Turkey
- Tez No: 127626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Nüfus çevresel değerlerin etkin kullanımını en üst düzeyde etkilemektedir. Nüfus ve çevre arasındaki etkileşim tarihsel bir süreç içerisinde ele alındığında özellikle 18. yy. düşünürleri tarafından üzerinde durulduğu görülmektedir. Nüfusun büyüklüğü, dağılımı ve artış hızı; ekonomik ve sosyal değişkenler üzerinde etkili olmakta, bunlar da çevresel değerlerin kullanımım etkilemektedir. Dünyaya bakıldığında tüm demografik değişimler dünya ülkelerindeki gelişmişlik düzeyine göre farklılık göstermektedir. 20.yy.da Birleşmiş Milletlerin nüfusla ilgili çeşitli düzenlemeleri olduğu gibi, diğer konferanslarında da nüfusa ver verdiği görülmektedir. Ülkemizde son yirmi yıllık sürede nüfus artışı yüksek seviyelerde seyretmekle birlikte doğurganlık ve ölümlülük faktörlerinde azalma görülmektedir. Türkiye yüksek doğurganlık ve nüfus artışına bağlı olarak, genç bir nüfusa sahiptir. Bu koşullarda Türkiye hızla kentleşen, dolayısı ile yüksek gecekondulaşma oranına sahip; toprak, su ve havada yoğun kirliliğin yaşandığı, nüfus artışı nedeniyle istihdam, sağlık, yoksulluk sorunlarıyla karşılaşan bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Osmanlı devrinden bu vana çevre ile ilgili bazı politik düzenlemeler süregelmektedir. Cumhuriyetle birlikte bu düzenlemeler devam etmiş. Kalkınma planlarında, daha sonra Ulusal Çevre Eylem Planında ve nihayet Ulusal gündem 2 T de nüfus ve çevre yer almıştır. 92
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTERACTION OF ENVIRONMENT AND POPULATION IN TURKEY The aim of the current study is to analyse the relationship between population and environment. In the introduction chapter, the theorical approach and hypothesis of the study had been determined. The first chapter examined the theorical background of social scientists related to population from past to the current. In the second chapter rate of increase of world population in developed and developing countries were studied. In the third chapter the results of international conferences on population were analysed. In the fourth and fifth chapters the effects of education, fertility, deaths, migration, urbanization and population movements on population in Turkey were studied. In the sixth chapter the interaction of population and environment and related issues; health, landownership, employment, poverty, pollution were analysed. with the environmental conditions. In the seventh chapter the population and environmental policies of Turkey including Development Plans, National Agenda 21, and National Environmental Action Plan had been analysed. 93