Samaniler
Samanids
  1. Tez No: 127639
  2. Yazar: TÜLAY YÜREKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF BUHARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
122 TEZ OZETI 892-1005 yıllan arasında Maveraünnehir ve Horasan'da hüküm süren Samanîler ailesi Belh çıkışlıdır. İnceleyebildiğimiz kadarıyla kaynaklar bu hanedanı hernekadar Soğd kökenli gösterse de Akhun Türklerinin başkenti olan Belh çıkışlı olmaları onlara Türk soylu olma ihtimalinide katmaktadır. İsmail b.Ahmed tarafından kurulan Samanîler Devleti, Maveraünnehir ve Horasan Bölgelerinde kalıcı bir hakimiyet sağlarken Taberistan, Deylem ve Sistan'da geçici aralıklarla hakimiyet kurmayı da başarmıştır. Sünni bir politika izleyen devlet, Türklerin islamiyeti kabulünde oynadığı rol ve devlet teşkkilatının kendisinden sonra Gazneliler'e Karahanlılar'a ve Selçuklular'a örnek teşkil etmesinden dolayı Türk tarihinde önemli bir yere sahiptir. Muhtaciler, Simcuriler ve Karategin gibi Türk ailelerinden gelen komutanlar ile diğer Türk komutanları devlet içerisinde en yüksek askeri ve yönetim makamlarında yer almışlar ve böylece devlete Türk olma özelliğimde kazandırmışlardır diyebiliriz. 999 yılında Karanlılar tarafından yıkılan devlet, adını bir süre sonra Özkend'deki hapishaneden kaçan Samanı Ailesinden Ebu İbrahim 'in devleti canlandırma girişimleri sonucunda 1005 yılına kadar devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
123 ABSTRACT Samanids was a state which ruled the regions of Mavaraunnehir and Khorasan between 892-1005.Although all sources which we examined agree that the Samanids Family were Soğd origin, they can be Akhun origine because of that they stemmed^ from Balkh that Akhun State had reigned this region before Samanids. Ismail b. Ahmed established the state which provided permanent sovereignty for the region of Mavaraunnehir and Khorasan, achieved to set up temprory authority on Taberistan, Deylem and Sistan. The state which fallowed ortodox Islamic policy contributed Turkish People living Samanids Geografy to accept Islam. Some of these Turkish families, such as Muhtaciler, Simcuriler, Karategin possessed top positions in military service in this state, therefore, we can say these important people gave being Turkish character to the state. Also their state formation influanced remarkably Karahanids, Ghaznavids, Seljukids. İt was in 999 that Karahanids ended this state but Abu Ibrahim Muntasir who had escaped from prison in Özkend livened the name of Samanids untill 1005.