Milliyet ve Zaman gazetelerinin emniyet teşkilatına bakışlarının değerlendirilmesi (01 Ağustos-30 Eylül 2001 tarihleri arasında polis hakkında yayınlanan haberler çerçevesinde)
- Tez No: 127640
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT GÜVENİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Özet Polis, medya açısından en önemli haber kaynaklarından biridir. Sansasyonel haber yapma dürtüsüyle medya, zaman zaman polisiye eylemlere karşı acımasız eleştiriler yapmakta, polis ise kendini ifade edebilmekte ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Medya organları hakikaten söylemlerinde masum mudur? Yoksa belli bîr amaca mı hizmet etmektedir? Haberin, olayın hangi tarafı üzerine kurgulandığı, cümlenin etken ya da edilgen kuruluşu, fiilin seçiliş biçimi, anlamı neredeyse tamamen değiştirmektedir. Polisin yeterli eğitime ve donanıma sahip olmadığı açıktır. Polisin hangi olay karşısında nasıl davranması gerektiği konusunda net prosedürler bulunmamakta, yeterli hizmet içi eğitimler verilememekte dolayısıyla her polis karşılaştığı olaylarda kendi doğrularını uygulamaktadır. Ancak Medya da kendisi için aşırı özgürlük talep etmektedir. Polis, medya mensuplarına kaba davranmakta, medya organları da polisin başarılarını görmezlikten gelirken, hatalarını göz önüne sermektedir. Bu çalışmada 01 Ağustos-30 Eylül 2001 tarihleri arasında Milliyet ve Zaman Gazetelerinde yayınlanan polisiye haber/köşe yazıları incelenerek, bu gazetelerin polise bakışları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract Police is one of the most important news sources for the media. Sometimes media make ruthless criticisms to the police actions under the instict of making sensational news, and police experiences serious difficulties for explaining themselves to the public. Do the media organizations really innocent in their news? Or do they serve for definite purpose? The method editing the event, sentence structure being active or passive, chosing the form of the verb, can change the meaning completely. It is obvious that police does not have sufficient education and equipment. There are no distinct procedures existing on how the policemen should behaive for different events and they were not given enough on site training so, each policeman carry out their tasks by their own way of corrections when they come across with incidents. But also media demands extreme freedom for themselves. Police act rudely to media correspondents, while media organisations pretend not to reflect the successes of the police, but they emphasize their failures. In this study, it is tried to be determined the Newspapers, Milliyet and Zaman's, attitude against the police, by researching the news/articles dated between 01 August-30 September 2001.