Modern felsefede özne-nesne ayrımı ve öznellik kavramı
In modern philosophy subject-object distinction and subjectivity concept
  1. Tez No: 127638
  2. Yazar: VOLKAN AY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışma, modern felsefede Descartes, Spinoza, Leibniz ve Kant felsefelerinin Özellikle vurguladığı özne-nesne kavramlarının arasındaki ayrımı incelemektedir. Batı felsefesinde, özne kavramının rasyonalist düşünceden kaynaklandığı varsayılmakta ve o nedenle nesne ve töz kavramlarının her ikisi de anlıkla ilişkisinde bir anlama sahip olmaktadır. İkinci olarak, çalışma, bu tartışma alanında içerilen filozofların çalışmalarının ortak noktalarını ana hatlarıyla çizmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examines the distinction between subject and object concepts in modern philosophy, with special emphasize on Descartes', Spinoza's, Leibniz's, and Kant's philosophy. It is assumed that the concept of subject originates from a rationalist thought in western philosophy and therefore it has some implications relating with understanding both the concepts of substance and object. Secondly, the study aims to outline common points works of philosopher who included in the scope this discussioa