Carmen Martin Gaite'nin 'Entre Visillos' ve 'Irse de Casa adlı iki romanı ile bu romanlardaki kahramanların kişilik arayışları
The Two novels named 'Entre Visillos' and 'İrse de Casa' written by Carmen Martin Gaite and the search for identity of the characters in these novels
  1. Tez No: 127662
  2. Yazar: ŞÜKRİYE ENGİN KARACAÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ÖNALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
184 TEZ OZETI Gaite, Carmen Martin, Carmen Martin Gaite'nin“Entre visillos”ve“irse de casa”Adlı İki Romanı ve bu Romanlarındaki Kahramanların Kişilik Arayışları“ Doktora Tezi, Danışman : Prof. Dr. Ertuğrul Önalp, 201 s. Carmen Martin Gaite, (1925-2000) İspanyol İç Savaşı'nı yaşamış ve edebiyatın her dalında eser vermiş çok üretken bir yazardır. General Primo de Rivera'nın diktatörlüğü sırasında doğan yazarın babası Madridli annesi Galisyalıdır. Sekiz yaşında edebiyata gönül vermiş ve 23 Temmuz 2000 yılında son nefesini verdiği ana kadar da yazmayı sürdürmüştür. Üniversiteyi bitirdiği 1948 yılında ilk şiir ve makalelerini yayımlamaya başlayan yazar 1954 yılında ”Kaplıca“ adlı eserinden sonra ilk uzun öyküsü ”Perde Arkasında“ ile ”Nadal“ ödülünü almıştır. Edebi yaşamı boyunca ”El Anagrama de Ensayo“, ”El Nacional de Literatura“, ”El Principe de Asturias de las Letras y el Castilla y Leön de las Letras“ gibi birçok ödüle layık görülmüştür. Dönemin değerli yazarlarından Rafael Sanchez Ferlosio ile evlenen yazarın iki çocuğu olmuştur. Bir sene süren evliliğinin ardından, kızım çok genç yaşta kaybeden Gaite, yaşama sevincini kendini edebiyata vererek sürdürmeye devam etmiştir. Eserlerinde, kısanların içinde yaşadığı toplumu gerçekçi bir dille yansıtan yazar için ılıman bir feminist tanımını kullanmak yanlış olmaz. ”Perde Arkasında“ ve ”Evden Kaçış" adlı iki romanında, Carmen Martin Gaite'nin okuyucusu ile buluşturduğu kahramanları, feminist bir yazar olmasından dolayı çoğunlukla genç kızlar ya da tek başlarına hayat mücadelesi veren kadınlardan oluşmaktadır. Bu insanlar, içinde bulundukları toplumun baskıcı tutumundan bunalmış, fakat başkaldıracak gücü kendilerinde bulamamışlardır. Sahip oldukları hayat günden güne daha da sıkıcı ve monoton bir hale gelmektedir ve onlar bu yalnızlıklarından, bulundukları mekândan kaçarak kurtulmayı tek kurtuluş yolu olarak benimsemişlerdir. Özellikle genç kızlar, tamamıyla babanın fikirlerini kabul etmeye mahkumdurlar. Aile büyükleri ile konuşma ve tartışmanın imkansız olduğu böylesine sert bir toplum ve aile yapısı içinde iletişim şansım yakalayamayanlar kendi yalnızlıklarına mahkum mutsuz bir yaşam sürdürmek zorunda bırakılmışlardır.
Özet (Çeviri)
185 SUMMARY FOR THESIS Gaite, Carmen Martin, The two novels named“Entre visillos”and“irse de casa”written by Carmen Martin Gaite and the search for identity of the characters in these novels, Doctorate Thesis, Advisor : Prof. Dr. Ertuğrul Önalp, 201 s. Carmen Martin Gaite (1925-2000) is a very diligent author, who lived during the Civil War in Spain and produced many masterpieces in every field of literature. Gaite, who was born at the time of the dictatorship of General Primo de Rivera, is partly from Madrid, her father's home town, and partly from Galicia her mother's home town. When she entered herself into the field of literature, she was only eight years old and from that time on she continued her writings until she gave her last breathe on July 23, 2000. Gaite, whose first poems and articles were started to be published in 1948 after her graduation from the university, was awarded with Nadal Price for her first novel named“Behind the curtain”after she wrote her short story“Thermal place”. Following her marriage with Rafael Sanchez Ferloso, one of the most famous writers of the time, she gave birth to a daughter. After one year of marriage, which lasted not more than that, Gaite lost her daughter, and then she tried to gain her joy in life by continuing her literary works. When Gaite is considered a feminist writer, it will not be wrong since she always reflected the social life of those times in a very realistic manner in her novels. In her both novels“ Behind the Curtain”and“Escape from home”the characters whom Gaite, being considered as a feminist writer, introduced to her readers mostly consist of young girls and women who try hard to make their livings. So, the characters in her novels mostly consist of those who get bored of the pressures of the society on them with no courage to react it. As their lives becomes boring and monotonous day by day, the only way for them, as they think, is to escape from the society where they live which means to escape from their loneliness. Especially, the young girls are completely bound to their father's decisions being taken on behalf of them. In this strict society and in such a kind of family structure where it gives th Ider people, young girls are bound to lead a life of loneliness and unhappiness.