Asur Ticaret Kolonileri Devri'nde, Anadolu'da hukuk anlayışı
Law concept of the old Assyrian perion in ancient Anatolia
- Tez No: 127663
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT GÜNBATTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sümeroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Bu çalışma, Eski Anadolu Tarihi'nde önemli bir yere sahip olan, Asur Ticaret Kolonileri Devri Anadolu'sunda hukuk kavramı hakkındadır. Dönemin konu ile ilgili yazılı kaynaklarına başvurularak, söz konusu devirdeki hukuk anlayışı tartışılmıştır. I. Bölüm'de, Asur Ticaret Kolonileri Devri'ndeki karar mercileri üzerinde durulmuştur. II. Bölüm'de, Eski Asur Dönemi'ndeki kanunun varlığına ışık tutacak dönemin yazılı kaynaklarından elde edilen bazı deliller üzerinde durulmuş ve hukuk anlayışı hakkında toplanan bilgiler değerlendirilmiştir, m. Bölüm'de, Hukukî yetkiye sahip olunduğunu gösteren metin çeşitleri üzerinde durulmuştur. IV. Bölüm'de, Anadolu'da faaliyet gösteren tüccarlar için hukukî dayanak olduğu düşünülen antlaşmalar üzerinde durulmuş ve dönemin hukuk anlayışına bu açıdan yaklaşılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak, Asur Ticaret Kolonileri Devri 'nd e, Anadolu'da gerçek anlamda hukukun işlediği ve hem Asurlu tüccarlar, hem de Anadolu halk için yaşamın temelini oluşturduğu anlaşılmıştır. 145
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study focuses on the law concept of the Assyrian Trade Colonies Period which has an important place in the ancient Anatolian history. The law structure in this period is described by analysing the written sources of the period. Chapter I is about some important institutions which had the power of judgement and were locating on the trading network of the Old Assyrian Period. In chapter IL we focused on the existence of Old Assyrian Law in the light of the some evidences which was not mentioned until today. We tried to describe the law and law concepts of the period. In chapter HL analysing the lawsuit texts, we picked up some characteristic points in those texts. Also, we gathered informations about law concepts of some acts. In chapter IV, we analysed the treatments between Assyrian propers and Anatolian kingdoms, which support Assyrian merchants legally. In conclusion, for both Assyrian and Anatolian residents, the law was applied properly and law concepts was the most important issue in their lifes. 146