Urdu Roman yazarlığının ilk dönemi
First period of the Urdu novel authorship
- Tez No: 127661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA BENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Urdu Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 367
Özet
325 ÖZET Hindistan Alt Kıtası 'nın yaşamında 19uncu yüzyıl Periyotu çok önemlidir. Çünkü, İngilizler 1857'de Hindistan Müslümanları tarafından başlatılan ve başarısızlıkla sonuçlanan bağımsızlık savaşı sonrası parçalanmış bir Hindistan'da hakimiyetlerini kurdular. Hindistan Alt Kıtası 'nda batının etkisi şimdi, aniden yükseldi ve sınırlarım artırdı. Bu etki, yaşamın alanını sınırlamadı, ama o, yoğunluğu ile etkileyici idi. O, sosyo- politikayı, kültürü, dini, akademiyi ve büyük ölçüde Hint Alt Kıtası insanlarının bütünüyle edebî yaşamını etkiledi. Birçok yeni fikir ve edebî tür batıdan Hindistan Alt Kıtası 'na akmaya başladı. Aydın bir entelektüel olan Sir Syed Ahmad Han'ın Aligarh hareketi, bu etkiye gücü verdi ve edebiyatın birçok modern türü Urdu Dili'nde ürün vermeye başladı. Onların arasında en önemlisi ve yenisi roman türüydü. Hint Alt Kıtası'nda Urdu romanının gelişiminden önce güçlü masal geleneği (Dastan) fabl ve öyküler vs. Urdu edebiyatında var oldu. Tezin başlangıç kısmında bu sosyo-politik, kültürel, ve eğitimi içine alan Urdu romanının edebî arka planı kısa ancak özlü biçimde tartışıldı. Daha sonra, Maulvi Nazir Ahmad, bir ahlakçı ve özellikle genç kızlara ahlak erdemini anlatan Urdu romanının bir öncüsü olarak ortaya çıktı. Genç nesil ve toplumun geneline ahlaki öğütler vermeyi tasarladı. O, kendi sosyo-politikasını, eğitim ve dinî görüşünü topluma koymayı denedi. Maulvi Nazir Ahmad'ın roman çalışmaları, mesajları, romanlarındaki olay örgüsü ve roman karakterleri vs. tezin ikinci bölümünü oluşturur. Modern romancı326 Pandit Ratan Nath Sarshar'ın çalışmaları da aynı bölüm içerisine dahil edilmiştir. Sarshar, Nezir Ahmad'in aksine, liberalizmi savunduğu ve toplumun eskiyen değerlerini alaycı tarzda yargılamayı denedi. O eski uygarlığın bir sembolü olan meşhur karakteri Khoci'yi yarattı. Eski nesirde olduğu gibi Khoci akılsızlığını ve cehaletini kabul etmeyip aksine, bilgili ve kuvvetli olduğu ile böbürlenen bir karakterdir. Bu bölüme Ratan Nath Sarshar ve onun roman sanatı gücünün anlatıldığı bölümdür.“Fasanah-e Azad”onun en popüler romanıdır. Romanın karakterleri ilgi çekicidir. Bu roman Lakhnauv toplumu yaşamını açık olarak aksettirir. Bu periyotun üçüncü romancısı İngiliz romancılardan Scott'ın çizgisinde İslam Tarihi ile ilgili romanlar yazan Abd-ul-Halim Şarar'dır. Sarar şan ve kuvvetini kaybetmiş olan Hint Alt Kıtası Müslümanlarını motive etmek arzusundaydı. Bu tezin üçüncü bölümü Şarar'la ve özellikle Malik-ul- Aziz Varcana ve Firdaus-e Barin romanlarını kapsamaktadır. İlginç olay örgüleriyle dokunan İslamla ilgili tarihsel romanları ve onun bu romanları yazma hedefleri bu bölümde tartışıldı. Bu üç öncü Urdu romancısı romanda üç farklı yönü tanıtmışlardır. Nazir Ahmad tipik bir ahlak dersi verirken; Ratan Nath Sarshar, liberalizmi savundu. Sarar ise tarihsel romanlarla millet bilincini uyandırmaya çalıştı. Urdu edebiyatının bu üç önemli figürü büyük ölçüde Urdu romanının yetişecek olan genç kuşak romancılarını etkilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
327 SUMMARY In the life of the Sub-Continent Indo-Pakistan the 19th Century Period is very important because The Britishers established their rule in Undivided India on stable footings after the unsuccessful war of independence in 1 857 waged by the Indian Muslims. Now the influence of the west in sub continent increased by leaps and bounds. This influence was not limited to one sphere of life but it was manifold and far-reaching. It influenced the social-political, culturel, religious, acdemic and above all literary life of the people of the Sub-Continent on a large scale. Many new ideas and forms of literature began to pour in the Sub-Continent from the West. The Aligarh Movement of Sir Syed Ahmad Khan, an enlightened intellectual, gave impetus to this influence and many modern forms of literature began to crup up in Urdu language. The most important among those was novel. Before the advent of Urdu novel in the Sub-Continent, there existed a powerful tradition of story (Dastan), fable, and parable etc. İn Urdu literature. In the very begining of the thesis this socio-Political, cultural, educational of literary background of Urdu novel has been discussed briefly but comprehensively. Then appeared Maulvi Nazir Ahmad, the pioner of urdu Novel, who infact was a moralist and intended to preach morality to the young girls in particular and to the young generation and the whole society in general. He tried to impose his own socio-political, educational and religious point of view upon the society. Secand chapter of the thesis comprises of the study of Maulvi Nazir Ahmad' s novels keeping in view his message, plots of the328 novels, charecters of style etc. In this very chapter the study of his cotemporary novalist Pandit Ratan Nath Sarshar has also been included. Contrary to Nazir Ahmad Sarshar advocated Liberalism and tried to mock at the totering old values of the society. He made Khoci, his famous character, a symbol of the old civilization. Like old generation khoci does not realize his folly and ignorance, on the contrary he boasts his knowledge and strength. In this chapter Ratan Nath Sarshar and his art of novel has been dealt with at length, keeping in view his magnum-opus“fasanah-i Azad”, its theme, its characters, its treatment etc. This novel reflects Lakhnau society completely and clearly. The third novelist of that period is Maulana Abdul Halim Sharar, who wrote islamic Historical novels on the lines of Scott in english novel. In fact Sharar wanted the motivate the muslims of the Sub-Continent, who had lost their glory and strength. The third chapter of this thesis deals with Sharar and his novels with special reference to his representative vovel“Fırdaus-ı- Barin”. His aims of writing Islamic Historical novels and his crafts manship in weaving interesting plots, have been discussed in this chapter. These three pioneer urdu Novalist introduced three trends to the novel. Nazir Ahmad preached a typical moral, Ratan Nath Sarshar advocated Liberalism of Sharar wrote historical novels. These three important figures of Urdu literature influenced the coming generation of Urdu novel to a great extent.