Kamu yönetiminde yeniden yapılanma: 1990'lı yıllardaki gelişmeler ve İŞKUR örneği
Restructuring in public administration: Analyses of Turkish employment organization and developments during 1990's
- Tez No: 127671
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTHAN FİŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
ÖZET Batı ülkelerinde 1990'h yıllarda yapılan yeniden yapılanma çalışmalarının benzer yönler taşıdığı ve ortak bazı amaçlara yöneldiği görülmektedir. Gerçekleştirilen yeniden yapılanma çalışmaları daha çok; bürokrasiyi azaltarak daha kaliteli bir kamu hizmeti sunma, etkin yönetim, verimlilik, yerinden yönetim, etik ilkelerin yerleştirilmesi, e-devletin yaygınlaştırılması gibi alanlarda yoğunlaşmıştır. Bu yeniden yapılanma çalışmalarının politik düzlemde yaygınlık kazanan yeni sağ anlayıştan oldukça etkilendiği, bunun yanında çalışmalarda kamu yönetimi ve yönetim alanında ortaya çıkan yeni düşüncelerden de yararlanıldığı görülmektedir. Türkiye'de ise, 1990'lı yıllar itibariyle kapsamlı ve sistemli bir yeniden yapılanma uygulaması gerçekleştirilememiştir. Ancak özellikle kalkınma planlarında konu sürekli işlenmiş ve yapılması gereken idari reform etkinlikleri bu planlarda yer almıştır. İş ve İşçi Bulma Kurumu 1980'li yılların ortalarından itibaren farklı kesimlerce yeniden yapılandırılması için üzerinde görüş belirtilen ve tartışmalar yapılan bir Kurum' dur. Çünkü ÜBK, yükümlüsü olduğu istihdam hizmetlerim yeterli düzeyde sunamamıştır. Bu nedenle, 2000 yılında 613 sayılı KHK ile, Kurum yeniden yapılandırılmış, adı Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) olarak değiştirilmiştir. Ancak 617 sayılı KHK'nin dayandığı yetki yasası Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiği için İŞKUR 3 yıla yakın bir süre herhangi bir yasal dayanak olmadan varlığını sürdürmüş, Türkiye İş Kurumu Yasası ancak 25. 6. 2003 tarihinde çıkarılabilmiştir. Tez kapsamında yapılan inceleme ve gözlemler sonucunda, ÜBK'nın yapısı üzerine oluşturulan İŞKUR'un modern bir istihdam kurumu olarak, istihdam hizmetleri alanında henüz tam fonksiyonel olamadığı, hizmet kalitesinde kayda değer bir ilerleme kaydedilemediği, yasal ve örgütsel yapı değişmekle beraber, yönetsel açıdan bir zihinsel değişimin örgüte egemen olamadığı kanısı oluşmuştur. Bu olguda, nitelik ve nicelik açısından yeterli personele sahip olamama ve mali kaynak yetersizliğinin önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Ancak İŞKUR yeniden yapılanma sürecinin başında olduğundan, kesin bir başarı veya başarısızlık için bir yargıya varmak henüz erkendir. Bunun için önümüzdeki birkaç yıllık uygulamalar belirleyici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Restructuring in Public Administration: Analyses of Turkish Employment Organization and Developments during 1990' s ABSTRACT It is noted that, restructuring efforts taking place in Western countries during throughout 1990's share some common elements and aim similar objectives. Some of these restructuring efforts are concentrated in decreasing bureaucracy and providing public services with a better quality, realization of efficiency, productivity, decentralization and ethical standards, and e-government applications. These attempts have been affected by new right understanding to some extent and new approaches employed in public administration and management as well. In Turkey, any complex and major restructuring efforts were not realized during 1990's. However, this subject and steps to be taken as administrative reform have been stressed especially in five-year development reports. Since the 1980' s The Labor and Employment Organization has been in a position about which many interested parties have declared their ideas and contested with each other because this organization has not provided satisfactory employment services. Therefore, in 2000 The Labor and Employment Organization restructured and renamed as Turkish Employment Organization.. Because of the annulment of the Constitutional Court, the organization was operated without a legal base during a three-year period and finally the new law of the Turkish Employment Organization has been enacted by June 25, 2003. As a result of the analyses and observations within the confines of the thesis, it is concluded that the Turkish Employment Organization yet would not operate functionally in providing employment services and improve service quality and despite changes in legal and organizational structure, an administrative intellectual change would not be realized. It is also noted that having not enough personnel in terms of both“quantity and quality”and insufficient financial resources play important roles. However, since the organization is in the beginning stage of the process of restructuring efforts, it is not possible to reach a certain decision about the success of the attempts. The applications that will take place in a couple of years will be decisive to reach a conclusion.