Halkla ilişkilerde eleştirel bir yaklaşım; Örgüt içi halkla ilişkilerde sosyodrama kullanımı ve iş doyum düzeyi arasındaki ilişki: İlkokul öğretmenleri üzerinde bir araştırma
A Critical perspective in public relations; The relationship between using sociodrama in internal public relations and job satisfaction: An investigation on primary school teachers
  1. Tez No: 127681
  2. Yazar: SEMA YILDIRIM BECERİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAZANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 468
Özet
ÖZET Günümüzde halkla ilişkiler, kendine özgü teorik temeller kurmaya ve farklı yöntemler kullanmaya çalışmaktadır. Özellikle örgüt içi halkla ilişkiler teorilerine ve uygulamalarına ağırlık verilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada; halkla ilişkiler uygulamasında sıklıkla kullanılmaya başlanılan sosyodrama yöntemi ve iş doyumu arasında olduğu varsayılan ilişki biçimi araştırılmıştır. Çalışma, örgüt çalışanları arasında gerçekleştirilen sosyodrama grupları yoluyla, etkileşimin, çalışanların iş doyum düzeyi üzerinde meydana getirdiği varsayılan etkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Beraberinde sosyodramanın bir örgüt içi halkla ilişkiler yöntemi olarak kullanılıp kullanılamayacağı tartışılmaktadır. Ankara'da sosyodrama eğitimi alan 50 ilkokul öğretmeni üzerinde, tesadüfi örnekleme dayalı bir saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Sosyodrama öncesinde ve sonrasında yapılan JDI ve MSQ iş doyum testlerinin sonuçlarının karşılaştırılmasından elde edilen bulgular, sosyodrama uygulaması ve iş doyumu arasında anlamlı bir ilişkinin varolmadığını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte sosyodrama uygulaması, iş doyumunu artırmamakta ancak örgüt içinde yaşanan sorunları kollektif bir bilinçle ortaya koyabilme potansiyeli taşıması nedeniyle, Önemli bir halkla ilişkiler yöntemi olarak hizmet etmektedir. 408
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, public relations have been trying to found theoritical fundamentals which are peculiar to itself and use different techniques. Especially, internal public relations theories and applications are starting to be weighted. The aim of this study is to investigate the type of supposed relationship between sociodrama technique which have been (starting to be ) frequently used in public relations applications and job satisfaction. The present study is aiming to investigate the effect of interaction of organization stuff with sociodrama groups on work satisfaction of organization stuff. In the association of this topic the study discuss whether sociodrama can be used as a internal public relation technique or not. In Ankara, the researcher was making an area research on a randomly selected fifty primary school teachers who were taking a sociodrama education sample. JDI and MSQ tests of job satisfaction applied before and after sociodrama and tests results were compared. The results put forward that there will be no significant relationship between sociodrama applications and work satisfaction. Although sociodrama application does not increase job satisfaction, it is still giving a service as a one of the important public relations technique because of having a potential to put forward existing in-organization problems with a collective conscience. 409