Polis-halk ilişkileri
Police-Public relations
- Tez No: 122483
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUR ÖZŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Son yıllarda polislik mesleğinde büyük gelişmeler meydana gelmiş, bilimsel yöntem ve tekniklerden çokça yararlanılmaya başlanılmıştır. Yaklaşık 150.000 kişilik bir personeli ile 65 milyonluk bir topluma hizmet götüren polis örgütü halkla olan ilişkilerini en iyi şekilde yürütmek durumundadır. Araştırmanın amacı, Türkiye'de polis-halk ilişkilerinde son durumun ne olduğu, halkın polisten, polisin de halktan neler beklediği, polis halk kopukluğunun giderilerek polis halk bütünleşmesinin nasıl sağlanabileceği, polis örgütünün halkın destek ve güvenini alabilmek için halkla ilişkiler politikasının nasıl olması gerektiği konulan ile uygulamada karşılaşılan aksaklıklar ve polis-halk ilişkilerine halkın ve örgüt mensuplarının bakış açısını belirlemektir. Polisle kolaylıkla iletişim kurup kuramadıklarına ilişkin soruya, deneklerin %45.83'ü polisle iletişim kurmada zorlanmadığı, %54.17'si ise iletişim kurmada zorluk çektiği şeklinde görüş bildirmiştir. Halkla ilişkiler açısından polisin en önemli eksikliğinin ne olduğuna yönelik olarak sorulan soruya, deneklerin %57.91'i polisin iletişim kuramaması, %20.00'si eğitiminin yetersizliği, %18.75'i tanıtımını yapamıyor olması şeklinde görüş bildirmişlerdir. Halkın %65'inin halkla ilişkiler faaliyetlerin en iyi gerçekleştiren polis olarak karakol polisini seçmesi araştırmanın en çarpıcı sonucudur. Toplumsal bansın sağlanmasında güvenlik güçlerinin vazgeçilemez olduğu unutulmamalıdır. Yapılan bireysel hatalar sebebiyle örgütün tümünü eleştiri sınırları dışına çıkarak rencide etmek yerine polisi tanımaya ve sunduğu hizmetlerde ona yardımcı olmaya çalışmanın yerinde olacağını düşünmekteyiz. 97
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, great developments have occurred in Police Works, and the police has been taken up as a kind of science, having been done with scientific techniques and methods. The Police organization that serve 65 millions of people with about 150.000 of personnel, has a duty to get top level public relations. The aim of this study is, to put forward that; what public and the police expect from each other, how the police and public can become a united whole by making the broken off public-the police relations remove, how the policy for public relations of the police must be that the police can be supported and trusted by public in this way, which disorganizations are being come across in implementation and designation of view of public opinion and members of the police organization to the police-public relations. To the question if they communicate the police easily or not, the people pint the survey answered as 45,83% of them not having any difficulty about communication, 54,17% of them having difficulties. To the question that was asked to designate what the most important deficiency of the police about public relations, the people joint the survey answered that 57,91% of them the police cannot communicate, 20,00% of them lack of education, 18.75% of them cannot make their advertisement The most striking result of the study is that 65% of the test subjects for the police station cop, they realize the public relations activities best. It mustn't be forgotten that security forces are inevitable on community peace. Instead of offending all of the organization by going out of criticism because of individual faults, we think that it will be appropriate to know the police and to try to help the police in their services. 98