Kamuoyunun yönlendirilmesinde kitle iletişim araçlarının halkla ilişkiler amaçlı kullanımı: Eleştirel bir yaklaşım
Utilizing mass media for public relations in order to public opinion: A critical approach
- Tez No: 436844
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL TANYERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İlk çağlardan beri iletişimin insan yaşamında önemli bir yeri mevcuttur. İletişim, insan yaşamını daha anlamlı ve yaşanabilir hale getirebilmek adına elzem bir kavramdır. Belirli ortaklıklar üzerinde uzlaşım kurularak meydana gelen bu unsurdan bireyler ve gruplar çeşitli şekillerde yararlanmıştır. Bir iletişim yönetimi olan halkla ilişkiler de bireylerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak adına meydana gelmiştir. Bu ihtiyaçlar dönemden döneme, kişiden kişiye ve de toplumdan topluma farklılık göstermiştir. Öte yandan halkla ilişkiler ve kendi uygulamalarını hayata geçirebilmekte önemli bir yeri olan kitle iletişim araçları arasında önemli bir bağ mevcuttur. Bu önem, halkla ilişkilerin kendine muhatap aldığı hedef kitleye ulaşmak adına söz konusu araçları kullanmasından gelmektedir. Bu bağlamda kamuoyunu yönlendirme açısından kitle iletişim araçlarının sahip olduğu güç bir nevi halkla ilişkilerin gücüdür. Tüm bu ön kabullerden yola çıkarak kaleme alınan bu çalışmada; halkla ilişkiler ve kitle iletişim araçlarının gücü sayesinde kamuoyunun yönlendirildiği varsayımından yola çıkılarak örnek durum/olay çalışmasıyla bu varsayım test edilmiştir. Kitle iletişim araçlarının gücü, kitle iletişim kuramları bağlamında değerlendirilmekte ve özellikle kitle iletişim kuramlarında eleştirel yaklaşımlar dahilinde halkla ilişkilerin de analizi yapılmakta ve sunulmaktadır. Durumu aydınlatmak adına ise Top Gun filmi ve Hill&Knowlton firmasının halkla ilişkiler çalışması incelenip, yapı bozuma uğratılmıştır. Sonuç olarak ele alınan örnek durum/olay çalışmaları dahilinde kitle iletişim araçları ve halkla ilişkilerin birlikteliği kamuoyunu yönlendirmiş ve insanlara belirli düşünceleri kabul ettirmiştir. Bu kabul ettirme profesyonel bir şekilde tasarlanıp kitle iletişim araçlarında uygulamaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Communication has a vital importance in human life since the first ages. Communication is a crucial notion in an attempt to make human life more meaningful and livable. Individuals and groups have benefited from this factor arising from establishment of agreement over significant partnerships. Public Relations, as a management of communication, arises from meeting individuals' various needs. These needs differ from era to era person to person and society to society. On the other hand, there has been an important connection between public relations and mass media, which has an important place in carrying out its own practices. This importance is based on using this mass media by public relations in order to reach the target group. In this context, power holding by the mass media in terms of directing public opinion is basically based on the power of public relations. In this study written based on these pre-assumptions, the hypothesis is tested through the case study based on public relations and mass media's feature directing the public opinion. Power of mass media has been evaluated in the context of mass media theories, and analysis of public relations has been carried out and presented within critical approaches in mass media theories. In order to enlighten the case; the movie, Top Gun and Hill&Knowlton firm's public relations study have been analyzed and subjected to deconstruction. In conclusion, within the examined case studies, synergy of mass media and public relations direct the public opinion, and make people accept the certain ideas. This acceptation has been designed professionally and applied in mass media.