A Simulation application in a flow shop
  1. Tez No: 1277
  2. Yazar: A.CELAL KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESİM ERKİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET AKIŞ TİPİ BİR ÜRETİM SİSTEMİNDE B±R BENZETİŞİM UYGULAMASI KAPLAN,- A. Celal Yüksek Lisans Tezi, End. Müh. Böl. Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Nesim Erkip Yrd.Doç.Dr. Murat Köksalan Ağustos 1987, 138 sahife Bu çalışmada, çok ürünlü, çok aşamalı akış tipi bir üretim sisteminin analizi için bir yaklaşım geliştirilmiştir. üretim Süresi ve Ara Stok Taşıma Maliyeti ana performans kriterleri olarak alınmışlardır. Talep, kapasite, nakliye süreleri, parti büyüklükleri, yeni işemri açma stratejileri faktorleriyle duyarlılık analizi yapılmış ve bu faktörlerin ana performans kriterlerine etkileri gözlenmiştir. Sonuçlar işemirlerini bölerek küçük partiler halinde üretime sokmanın ara stokları azaltmak için etkili bir yol olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda darboğaz yaratan makinalara yapılacak küçük bir yatırımla kapasitenin önemli ölçüde artacağı gözlenmiştir. v -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A SIMULATION APPLICATION IN A FLOW SHOP KAPLAN, A. Celal M.S. in Industrial Engineering Supervisors : Asst.Prof.Dr.Nesim Erlcip Asst. Prof.Dr. Murat Köksalan August 1987, 138 pages In this study, an approach for analyzing a flow type, multi-product, multi-stage production system is developed. Manufacturing Lead Time and Work-in-Process Inventory values are taken as the main performance criteria. Parametric analyses are made on demand, capacity, transportation times, lot sizes and new order release strategy, and the effects of these factors on performance criteria are observed. The results show that, order splitting is an efficient policy for decreasing Work-in-Process Inventory values ". Also it is observed that substantial increases in capacity can be attained with small investment on bottleneck machines. iv -