Haber yapmada ideoloji etkeni: 11 Eylül terör olayı örneği üzerine bir inceleme
Ideology factor in making news: A study on September 11 th terror event
- Tez No: 127701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İşletme, Journalism, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu çalışmada 11 Eylül 2001 tarihinde ABD'de Dünya Ticaret merkezi ve Pentagon binasına yapılan uçak saldırıları örnek olay olarak seçilmiş ve bu olayın Türk basınında nasıl haber yapıldığı incelenmiştir. Haber yapma, basının benimsediği farklı ideolojiler bağlamında ele alınmış dolayısıyla gazetelerin sunum farklılıkları temel sorun olarak belirlenmiştir. Bunun için ideolojileri birbirinden farklı olduğu bilinen iki gazete seçilmiştir: Egemen basını temsilen Hürriyet ve İslamcı basını temsilen Akit. Bu gazetelerin, olaydan sonra iki aylık süre içinde (12 Eylül- 12 Kasım), olayla ilgili yaptığı tüm baş sayfa haberlerinin başlıkları, içerikleri ve haberde görüşlerine yer verilen kişilerin/kurumların iletileri, gazetelerin olaya ilişkin bakış açılarını ölçebilmek amacıyla öncelikle ilişki testine tabi tutulmuştur. Sonuçta gazetelerin ideolojisi ile 11 Eylül terör olayını haber yapmadaki tutumları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca gazete haberlerinin başlıklarından, içeriklerinden ve haberlerde görüşlerine yer verilen kişilerin/kurumların iletilerinden örnekler verilmiştir. Nicel ve nitel bu bulgular aracılığıyla; Hürriyet gazetesinin 1 1 Eylül terör olayı haberlerini ABD'yi ve politikalarını destekler bir tutumla hazırladığı, Akit gazetesinin ise aksi bir tutumla ABD'ye ve politikalarına karşı haberler yaptığı bulunmuştur. Böylece iki farklı gazetenin haber yapma politikalarına ilişkin çıkarımlarda bulunulmuş, haber metinleri içindeki ideolojik farklılık sergilenmiş ve gazetelerin taraflı sunum yaptıkları ve bu taraflılığı haber yapmada kendi ideolojik çerçevelerine uygun bir seçme, sunma, yapılandırma ve biçimlendirme süreçlerini kullanarak ürettikleri sonucuna varılmıştır. 108
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study“the ideology factor in the news”was examined. The airplane attack to the World Trade Center and Pentagon was chosen as a case study and its reflections to the Turkish press were analyzed. News making was considered in the context of different ideologies, which had been adopted by written media, consequently the distinction between newspapers' representations were regarded as the major problem. Hence, two Turkish newspapers with differing ideologies were selected for the study; the one that represents rulling press was Hürriyet, and the one that corresponds to the Islamic press was Akit. All the first page news of these newspapers in the two months time period after the event (12 September- 12 November 2001) were analyzed in terms of their headlines, their contents and the messages of the people/institutions who have opinions in the news. The correlation test was run with them in order to measure the newspapers' perspectives about the attack. As a result of the test, a significant relation was discovered between the newspapers' ideologies and their news making attitudes in the context of September 11th terror event. Furthermore illustrative examples were given from the headlines, contents and the messages. Through these quantitative and qualitative evidences it was figured out that, Hürriyet had adopted USA supporting attitude, whereas, Akit had adopted opposite attitude in their news making processes. Thus, one can conclude that these two newpapers were subjective in terms of their news making policy. And this subjectivity had been constructed in the selecting, presenting, packaging and forming processes which were align with these newspapers' ideological frame. And generally, by doing this research, ideological differences in the news was emphasized. 109