Lozan Antlaşması ve Montreux Boğazlar Sözleşmesi bağlamında boğazlar sorunu
The Straits problem within the context of lausanne Agreement and Montreux Straits Agreement
  1. Tez No: 127711
  2. Yazar: NİMET GAYE ERSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
TEZ ÖZETİ 1453 yılında istanbul'un fethinden sonra Boğazların egemenliği Türklerin eline geçmişti, özellikle bu dönemde Boğazlarla ilgili kararları Osmanlılar tek başına alıyorlar ve bu dönem ulusal yetki dönemi olarak değerlendiriliyordu. Osmanlılar, 1535 yılından sonra kapitülasyonlar nedeniyle batılı ülkelerin ticaret gemilerine Boğazlardan serbest geçiş imkanı veren ayrıcalıklar tanımaya başladılar. Boğazların ve Karadeniz'in bütün yabancı ticaret gemilerine kapalı olması ilkesi, kapitülasyonlar ve bazı istisnalar hariç 1774 yılına kadar devam etti. 1774 Küçük Kaynarca Antlaşması ile Rus ticaret gemilerine, ilk kez uluslararası bir antlaşmayla, boğazlardan serbest geçiş hakkı tanındı. Daha sonraki gelişmelerde de, Osmanlı Imparatorluğu'nun zayıflaması ile Boğazlarda bazı ayrıcalıklar verildiği görülüyordu. Osmanlı Imparatorluğu'nun, Boğazlar ve Karadeniz ile ilgili olarak mutlak egemenliği ve düzenleme yetkisi, Kale-i Sultaniye Antlaşması ile son buldu. Bu antlaşma, Boğazlar için bir dönüm noktası olmuştur. Bundan sonra, bir çok savaş ve antlaşmada hep Boğazların etkisi vardı. Mısır sorununda Osmanlılara yardım eden Rusya, 1833 yılında imzaladığı Hünkar İskelesi Antlaşması ile Çanakkale Boğazı'nı Rusya lehine savaş gemilerine kapatma güvencesini Osmanlılardan aldı. Hünkar iskelesi Antlaşması'nı, Boğazlar Rejiminin, bundan sonra çok taraflı antlaşmalarla düzenlenmesine neden olan bir antlaşma olarak görebiliriz. Bundan sonra yapılan antlaşmalarda da geçiş ile ilgili hükümler yer almaktaydı. 1841 Londra Boğazlar Sözleşmesi'nde, Boğazların barış zamanında yabancı devletlerin savaş gemilerine kapalılığı ilkesi ana kriter olmuştu. Ancak ticaret gemileri serbest geçiş kuralına tabiydi.1856 Paris Antlaşması ile 1841 Londra Boğazlar Sözleşmesi, bir anlamda tekrarlanmıştı. 1870'li yıllarda her ülke kendi iç sorunlarıyla ilgilendiği için, Rusya'nın 1841 Londra Sözleşmesi ve 1856 Paris Antlaşmasındaki aleyhine durumu değiştirmek istemesini kabul ettiler ve bunu da 1871 Londra Antlaşması ile tescillediler. Buna göre 1841 ve 1856 antlaşmalarının Karadeniz ile ilgili tarafsızlık kararları yürürlükten kaldırılıyordu. Ve Rusya donanma ve tersane kurma hakkını yeniden elde ediyordu. 1877-1878 Ayastefanos Antlaşması'nda ise, Boğazların savaş ve barış zamanında, Rus limanlarından gelen ve bu limanlara giden tarafsız devletlere ait ticaret gemilerine açık olması hükmü yer alıyordu. Diğer devletler kendi çıkarları nedeniyle, bu antlaşmayı kabul etmediklerini bildirdiler ve bunun üzerine antlaşmanın kaldırılması için Berlin'de bir konferans topladılar. Bu konferansa bağlı olarak, Temmuz 1878'de Berlin Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma ile, Rusya'nın, Karadeniz ve Boğazlar üzerindeki nüfuzu büyük ölçüde kırılmış oldu. 1878 Berlin Antlaşmasından, 1. Dünya Savaşı'na kadar olan dönemde ise, gizli antlaşmalar hariç Boğazlar ile ilgili başka bir antlaşma yapılmamıştır. 1841 Londra ile kurulan rejim, 1. Dünya Savaşı'na kadar uygulanmıştır. 1. Dünya Savaşı döneminde Osmanlı Devleti, Rusya'nın ve diğer büyük devletlerin Boğazlar üzerindeki çıkarlarını bildiği için, Almanya safında savaşa girmişti. Ve boğazları kendi takdiriyle kapatmıştı. İtilaf Devletleri ise buna karşı geldiler ve Boğazları ele geçirmek istediler. Savaş sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi'ne göre Osmanlı Devleti, Boğazlarla ilgili bazı şartları yerine getirmeyi kabul ediyordu. Bu mütareke ile Boğazlar ve İstanbul, bir anlamda İtilaf Devletlerine bırakılıyordu. 89Mütarekeyi takip eden süreçte imzalanan ve uluslararası geçerliliği olmayan Sevres Antlaşması ile Boğazlar bütün devletlerin savaş ve ticaret gemilerine açılıyordu. Bu tarihten sonra Lozan Antlaşması'na giden süreç başlıyordu. Kurtuluş Savaşı döneminde, Sovyetlerle ve Batılı devletlerle, Boğazlar ile ilgili çatışmalar, ayrılıklar olmuş ve Kurtuluş Savaşı'nın bir sonucu olarak Mudanya Ateşkes Antlaşması imzalanmıştı. Mudanya ile Yunanlılar, Meric'e kadar Doğu Trakya'yı 15 gün içinde boşaltacaklardı. Daha sonra toplanan Lozan Konferansı'nda, boğazlarla ilgili tezlerini sunan İngiltere, Sovyetler Birliği ve Türkiye uzun tartışmalardan sonra diğer ilgili devletlerle birlikte Lozan Boğazlar Sözleşmesi'ni imzalıyorlardı. Türkiye, bu sözleşme ile boğazların gayri askeriliğini kendisine verilen garantiler karşılığında kabul etmiştir. Boğazlar Sözleşmesi'nin en önemli eksikliği Boğazlar Bölgesi'nin silahsızlandırılmasıdır. Ayrıca bir komisyonun boğazlar ile ilgili hüküm vermesi de egemenliğimize tamamen zıt bir olaydır. Lozan Boğazlar Sözleşmesi, Türkiye'nin güvenliğini ve egemenliğini sınırlasa da günün şartlarına göre başarı olarak değerlendirilebilir. 1930'lu yıllarda Avrupa ve dünyadaki buhranlar, gelişmeler, Lozan Boğazlar Sözleşmesi'nin Türkiye için yetersiz kaldığını gösteriyordu. Bu nedenledir ki Türkiye, ele geçirdiği her fırsatta bu sözleşmenin hükümlerini değiştirmek istedi. Sonuçta Türkiye'nin bu haklı isteğini görüşmek üzere Montreux Konferansı toplandı. Bu konferansın da ana tezleri, İngiltere, SSCB ve Türkiye'nin tezleriydi. Uzun görüşmelerden sonra, Türkiye'nin istekleri doğrultusunda bir sözleşme imzalandı. Montreux Sözleşmesi'nin en önemli esası, Türkiye'nin tarafsız olduğu bir savaşta, savaşan devletlerin harp gemilerinin boğazlardan geçmemesidir. İstanbul ve boğazlar, Mondros Mütarekesi sonucunda geçici yabancı işgalinde kaldıktan sonra, Lozan'da sınırlı da olsa bu işgal kaldırılmış, Montreux ile asıl söz sahibi olan Türkiye'nin eline geçmiştir. 90Montreux Boğazlar Sözleşmesi, Türkiye için olumlu kararlardan oluşan bir sözleşmedir. Günümüze kadar geçerliliğini devam ettiren bu sözleşmenin değiştirilmesi gündeme gelse dahi, Türkiye konu üzerinde kilit bir devlet olacaktır ve bu da 'Türkiye ile Boğazların" ayrılmaz bir parça olduğunu göstermektedir. 91
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In 1453 After Istanbul had been conquered, the sovereignty of Bosphorus was belong to Turks. Especially, in that time, Ottomans were making a decisions about Bosphorus by themselves and that time was agreed as national authority term. After 1535, Ottomans gave some capitulations to commercial ships of western countries, for passing freely through Bosphorus. Except capitulations the principle which Bosphorus and Black Sea closed to foreign commercial and war ships continiued until 1774 With 1774 The Pact of Küçük Kaynarca it was given a free pass through Bosphorus to Russian commercial ships with the first international pact. And, it was seen clearly that this capitulations were given as a result of losing power of Ottomans. The Emperor of Ottoman sovereignty and organization authority about Bosphorus and Black Sea finished with the Pact of Kale-i Sultaniye. This pact is the turning point for Bosphorus. And in latter pacts there is an continious effect of Bosphorus. Especially, after rebellion of Egypt governor of a province in the 1830's Russia changed the policy of destray ottomans and wanted to protect its association of territory country. Russia, that helped ottomans during Egypt problem, with the pact of Hünkar iskelesi is the reason of the guarantee of closing Çanakkale Bosphorus to war ships in favour of Russia we can agree the pact of Hünkar İskelesi, of arrangement of Bosphorus system of Gowernment in the latter pacts. In the following pacts there were some rules about passing. In 1841 The Contract of Bosphorus of London, the basic ariteria was during the peace time the closing of Bosphorus to foreign war ships except commercial ships with the 1856 the Pact of Paris, 1841 London Bosphorus Contract was repeated again. In 1870s, because of every country concerning with its own problems, they agreed the Russia's aim of changing the bad position in London and Paris pacts. And they approved that in 1871 London Pact. Accordingly, the decisions of neutralisim about Black Sea were abolished. 92So, Russia had a right of founding a fleet and dock yeard.ln the pact of Ayastefanos which has singed after 1877-1878 Ottomon-Russia war, there was a rule which includes during both of the war and the peace time, it's free to the commercial ships of impartial countries which come from Russian seaports and go to this seaports. The important point of the pact was the domination of Russia in Black Sea. Other countries, told that they didn't agree this pact because of their profits and therefore they gathered a lecture in Berlin. By means of that lecture, in the July 1878 the pact of Berlin was approved. With this pact, the power of Russia's in Black Sea and Bosphorus was decreased particulary., Russia have a profit relations with poweful contries and with secret pacts wanted to have Bosphorus for it's location in Bosphorus. In the term from 1878 Berlin Pact to I. World War, except secret pacts, no pact was singed about Bosphorus. The system of government in 1841 London was applied until I. World War. During the WWI, Ottoman State, having information on the secret desires of Russia and other great powers on Turkish straits, declared war against these powers and allied with Germany. Right after, she closed straits for passages by her own will. Entente powers protested this action and tried to invade straits. According to Mondros armistice, signed after the WWI, Ottoman State accepted to abide by some conditions on straits. In a way, this meant that Turkish straits and Istanbul were given to the Entente powers. With Sevres Agreement, which was signed right after the armistice and had no international validity, Turkish straits were opened to gunboat and commercial ships of all states. After this event, a new period started, which was resulted to Lausanne Peace Agreement. During the Independence War, there was a clashes with Soviets and Western states on straits and as a result of the Independence War, Mudanya Armistice was signed. With this armistice, Greeks had to remove its forces from Eastern Thrice within 15 days. 93In the Lausanne Conference, Britain, USSR and Turkey presented their thesis and as a result of long-lived discussions, together with other relevant states, they signed Lausanne Straits Agreement. With this agreement, Turkey accepted the disarmament of the straits, by taking into consideration of guarantees given to her. The most important deficiency of the Strait Agreement was disarmament of the straits. In addition, presence of a commission, which has authority to say on our straits, was completely incongruous to our sovereignty. Though Lausanne Straits Agreement limited the security and sovereignty of Turkey, it could be considered as a success by taking into considerations of the time. During the 1930s, crises and developments not only in Europe but also all around the world, showed the inefficiency of Lausanne Straits Agreement for Turkey. Therefore, Turkey showed its intention to change the articles of this Agreement. As a result, in order to discuss Turkey's rightful demand, Montreux Conference was commenced. Main thesis of the Conference was again the thesis of Britain, USSR and Turkey. After long-lived discussions, an agreement was signed in accordance with Turkey's demand. The essence of the Montreux Agreement was that, during a war, to which Turkey is not involved, the gunboats of the parties of the war could not pass through the straits. Istanbul and straits, temporarily invaded as a result of Mondros Armistice, gained their independence though limited with Lausanne. It was Montreux Agreement with which Turkey established its full authority over straits. Montreux Straits Agreement has full of positive articles for Turkey. Though amendments of this Agreement, still valid, are discussed. Turkey will be the key actor in the debate and this shows that Turkey and straits are indispensable. 94