Dekadantizm akımının İtalyan edebiyatındaki etkileri
The Effect of dekadantizm over Italian literature
  1. Tez No: 127712
  2. Yazar: ELİF KALEMCİ
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLBENDE KURAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Pozitivizme karşı bir tepki olarak doğan ve öncülük ruhu taşıyan, ancak dönemin ve geçmişin her düzenine başkaldıran Dekadantizm akımı, içe dönük, bireysel bir sanat anlayışını ön plana çıkarmıştır. Bu dönemde sanatçı bireysel yalnızlığına gömülerek, kendini içinde yaşadığı toplumdan, geçmişten ve tarihten soyutlayarak, dönemin varolan bunalımlarını, modern insanın sıkıntılarını yapıtlarında yansıtmaya çalışmıştır. İtalyan edebiyatına çok yönlü etkileri olan bu akımın önemli sanatçılarından Gabriele D'Annunzio, Avrupa edebiyatçılarından ve Simgecilerden de etkilenerek, yapıtlarında çeşitli ruh durumlarını işlemiştir. Sanatçının yapıtlarını iki dönemde incelemek mümkündür. Birinci dönemde insanın duygularını, tutkularını, cinsel dürtülerini, idealindeki üstün insan kavramını vazgeçemediği estetik kaygısı ile işlerken, ikinci dönemde ise çocukluk anılarına dönüş, düş kırıklıkları ile dolu ancak daha ölçülü bir anlatım bulmak mümkündür. Giovanni Pascoli ise yapıtlarında 'çocuksu kişiliği' yüceltirken, insanları ortak acıya yani ölüme karşı birlik olmaya, anlık mutlulukları yaşamaya ve küçük şeylerden zevk almaya davet etmiştir. Sanatçı, yapıtlarında gerçeği en yalın ancak en ayrıntılı şekilde yansıtmış ve ideal dünyayı gözler önüne sermeye çalışmıştır. Antonio Fogazzaro ise 'Aziz' figürünü yüceltmiş ve tinselci edebiyat yolunu açmıştır. Sanatçının yapıtlarında yaşamöyküsel öğelerin ön planda olduğunu ve Kiliseyi modernleştirme yolunda atılmış bir adım olduğunu söylemek mümkündür. Dekadantizm akımı, bir yandan da o dönemde Avrupa'da gelişmekte olan Gerçeküstücülük, Simgecilik ve Varoluşçuluk akımları ile bir sentez oluşturarak, iyiyi, güzeli, ideal dünyayı, bilinçaltının derinliklerini ortaya çıkarmaya yönelik, öncü bir akım olarak değerlendirilebilir. 93
Özet (Çeviri)
SUMMARY Dekadantizm, that was born as a reaction to positivism and resist order of the period and past, set forth introverth and individual art. In this period artist turned in to his loneliness, isolated himself from society, past and history, try to express in his work the annoyance of humanity.An important representative of this trend, Gabriele D' Annuzio, with the affect of Europen novelists and symbolists, wrote in his novels different psychological attitudes. It was possible to investigate his works in two periods. In the first period, he expressed sensations, passions and sexual motives of human being by aesthetic anxiety. In the second period, he expressed as a main subject, his childhood memories and disappointments. However, in this period his narration was more moderate than the first period. Giovanni Pascoli, exalted in this works“childish personality”, invited all people to be unify against common pain in other words, death, and encouraged them to be happy from small things. Pascoli, in his works, from one hand, tried to give reality single but in detail and on the other hand try to create the idea of“ideal world”. Antonio Fogazzaro, exalted the figure of“Saint”, by this way path the way to spiritual literature. It can be said that in his works he try to give message to the modernization of church. Dekadantizm, can be estimated as a trend that tried to set forth concepts like goodness, beauty, ideal world and deepness of subconscious by making a synthesis with a trends like Surrealism, Symbolism and Existentialism. *&& 94