Evli çiftlerde cinsiyet ayrımına ilişkin tutumlar, çatışma yönetimi biçimleri ve evlilik uyumu arasındaki ilişki
The Relationships between sexism, conflict management strategies and marital adjustment in married couples
- Tez No: 127714
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM HOVARDAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
64 ÖZET Bu araştırmada, evli çiftlerde çelişik duygulu cinsiyetçiliğin iki alt boyutu olan düşmanca ve korumacı cinsiyetçilik ile çiftlerin yaşadıkları sorunları çözerken kullanabilecekleri farklı çatışma yönetimi biçimleri (olumlu-aktif, olumlu-pasif, olumsuz-aktif, olumsuz-pasif) ve buna bağlı olarak mutluluk, bağlılık, ortak kararlılık ve duygusal ifadeyi kapsayan çiftlerin evlilikte uyum düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu araştırmaya Ankara ili sınırlan içindeki çeşitli bölgelerde yaşayan 112 evli çift (112 erkek ve 1 12 kadın; toplam 224 kişi) katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla; Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği, Çift Uyum Ölçeği, Çatışma Yönetimi Biçimleri Ölçeği ve çeşitli demografik bilgilerin toplandığı Bilgi Formu katılımcılara verilmiştir. Yapılan aşamalı çoklu regrasyon analizleri sonucunda erkekler için olumsuz- aktif çatışma yönetimi biçimi için, kadınlar için olumsuz-pasif çatışma yönetimi biçimi için istatistiksel anlamlı sonuçlar bulunmuştur. Eğitim düzeyi azaldıkça, çatışmanın sıklığı arttıkça, çatışmayı başlatan karşı taraf olduğunda ve düşmanca cinsiyetçilik arttığında erkekler olumsuz-aktif çatışma yönetimi biçimini tercih etmektedirler. Kadın katılımcılar karşı taraf çatışmayı başlattığında, çatışmanın sonucunda eşlerinin istekleri olduğunda ve ailenin gelir düzeyi düştüğünde daha fazla olumsuz-pasif çatışma yönetimi biçimini tercih etmektedirler. Çatışma yönetimi biçimleri ile evlilikte uyumun kapsamında olan mutluluk,65 bağlılık, ortak kararlılık ve duygusal ifade arasında yapılan korelasyon analizleri bulgularına göre, olumsuz-aktif çatışma yönetimi biçimi çiftler arasındaki mutluluk, bağlılık ve ortak kararlılık ile anlamlı ilişkide bulunan tek değişken olarak bulunmuştur. Diğer çatışma yönetimi biçimleri ile evlilikte uyum kapsamındaki değişkenler arasında anlamlı ilişkiler bulunamamıştır. Bu çalışmadan elde edilen bulgular yurt içinde ve yurt dışında yapılmış olan araştırmalar çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY The purposes of the study were first to investigate the relationship between two sub-factors of ambivalent sexism (hostile and benevolent sexism) and four sub- factors of conflict management strategies of married couples (positive-active, positive-passive, negative-active, negative-passive), and then to examine the relationship between the conflict management strategies and marital adjustment in married couples. Participants included 112 married couples (112 men and 112 women) who lived in various regions of Ankara. Participants completed the Ambivalent Sexism Inventory, Dyadic Adjustment Scale, Conflict Management Strategies Questionnaire and demographic information form. Hierarchical regression analyses demonstrated that there were significant results for the negative-active conflict management strategy of men and for the negative-passive conflict management strategy of women. The negative-active conflict management strategy of men was predicted by the education level, the frequency of conflict, the source of the conflict (themselves or their partners) and hostile sexism. The negative-passive conflict management strategy of women was predicted by the source of the conflict, the fulfilment of the wishes at the end of the conflict and the family's income. According to the results of calculated correlations between conflict management strategy and the sub-factors of dyadic adjustment scale (satisfaction,67 cohesion, consensus and affectional expression), the negative-active conflict management strategy was only variable that was correlated with satisfaction, cohesion and consensus. The other conflict management strategies were not significantly correlated with the sub-factors of the dyadic adjustment scale. The findings of this research were discussed by taking the previous findings of Turkish and foreign research into consideration.