Luigi Pirandello'nun öykü ve roman kahramanlarında kimlik karmaşası ve yaşamdan hoşnutsuzluk
The Crisis of identity and the displeasure of living in the characters of the short stories and the novels of luigi pirandello
  1. Tez No: 127713
  2. Yazar: EBRU BALAMIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ADABAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Luigi Pirandello, XX. yüzyıl İtalyan yazınında birçok yapıtıyla önemli bir yet elde etmiş bir yazardır. Sicilyalı bir yazar olan Pirandelîo'nun yazınsal kimliği üniversite yıllarını geçirdiği Almanya'nın Bonn kentinde biçimlenmeye başlamış, yazar tüm yazın türlerinde kendini denemiş, gerek şiir, gerek öykü ve roman, gerekse tiyatro oyunları yazmıştır. Tiyatro oyunları ona ün kazandırmış olsa da bu oyunları besleyen gerçekte öykü ve romanlarıdır. Araştırmamda da incelemeye aldığım öyküleri ve romanları, bu yapıtlarda yer alan başlıca kahramanlar ve bu kahramanların yaşam karşısında maruz kaldıkları acı deneyimlerdir. Tezin ilk bölümünde Luigi Pirandelîo'nun yazınsal kimliği, bu kimliğinin oluşmasındaki belli başlı etkenler ele alınmıştır. Bu etkenlerin öykü ve romanların konularına yansıması incelenmiştir. Aynı zamanda Pirandelîo'nun kahramanları hakkında genel bir bilgi verilmiş, bu bilginin ardından ikinci bölümde tezin asıl konusunu oluşturan "kahramanlarındaki kimlik karmaşası ve yaşamdan hoşnutsuzluk'' teması öncelikle romanlarında tek tek incelenmiş, son olarak da Novetie per un anno (Bir yıllık öyküler) adlı öykü derlemesinde ele alınmıştır. Pirandelîo'nun kahramanları, çoğu kez yaşam karşısında çaresiz, koşullara ayak uydurmak istedikçe mutsuz, toplumun baskısı karşısında 86kendisi olmaktan uzak, birçok kimliğe bürünmek zorunda bırakılan, bu çok bölünmüş kimlikler içerisinde sürekli iç dünyalarına ve bilinçaltlarına eğilerek gerçek 'ben'ini arayan insanlardır. Pirandello inşam gözlemlemiş, insan psikolojisine çok değer vermiştir. Öz yaşamsal unsurlar İnşam incelemesinde en büyük etken olmuştur. Araştırmada, gerçeğin asla bulunamayacağını, çünkü gerçeğin herkese göre değişen, yani göreceli bir kavram olduğunu, dolayısıyla kişinin kendi 'ben'ini aramasının anlamsız ve gereksiz olduğunu da savunan Pirandello'nun yapıtlar! örneklemelerle, kimlik karmaşası ve yaşamdan hoşnutsuzluk teması açısından incelenmiştir. 87
Özet (Çeviri)
SUMMARY Luigi Pirandello is one of the authors that has an important place because of his works of art m the Italian Literature of the XXth century. The Sicilian author Pirandello's author personality was formed at the city of Bonn, in Germany. The author tried writing in every sort of literature; wrote poems, short stories, novels and at last theaters. Even if he became famous with Ms theaters, these plays are basically nourisched with his short stories and novels. In my study, I tried to examine the short stories and novels of Pirandello, a! of the main characters in these works and the painful experiences that these characters have exposed in their lives. In the first part of this study, I presented the author personality of Pirandello and the main factors which provided the formation of this personality. I also observed how these factors reflect in the short stories and in the novels. In this part I also gave information about the important persons that take place in the short stories and novels of Pirandello. After this information, hi the second part of this study, I brought up at first the base theme that is the crisis of identity of the characters and the displeasure of tMng m the novels of Pirandello. Finally, I studied carefully the same theme m his short stories collected in his book named Novelle per un anno (Short stories for one year). 88The persons of Pirandello are mostly desperate in front of then- lives; unhappy when they try to adapt themselves to the conditions of life; faraway from being themselves towards the oppression of the society; also forced to put on different masks, identities and are always in the way of searching the real '*»e' in their interior worlds and in their subconscious. Pirandello observes people very well and appreciates psychology of people. His analysis on people's psychology come to the light by the autobiographical components. In my research, according to the main theme, I also refered to the relativism of Pirandello who defends that the truth cannot be precised because it's relative for everyone; so the researh of one and only identity that the persons of the short stories and the novels of Pirandello try to find is also in vain and meaningless. 4& && â» K- 89