Türkiye kasaba ve şehirlerinde nüfus büyüklükleri ve nüfus gelişimleri
The Size and change of population in the Turkey towns and cities
- Tez No: 127716
- Danışmanlar: PROF. DR. E. MURAT ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Demografi, Geography, Demography
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET TÜRKİYE KASABA VE ŞEHİRLERİNDE NÜFUS BÜYÜKLÜKLERİ VE NÜFUS GELİŞİMLERİ Türkiye'nin nüfusu her yıl artmaktadır. Bundan dolayı yerleşmeler büyümekte, uzun bir zaman süreci içinde şehirleşmektedir. Yerleşmeler büyüklük diziliş dağılımına göre mantıksal çerçeve içinde büyümektedir. Büyüklük diziliş kuralı, yerleşmelerin sıralaması ile ilgilidir. Bu kurala göre nüfusun en fazla olduğu şehir en büyüktür. Ülkede ikinci büyük şehir en fazla nüfusa sahip yerleşmenin nüfusunun ikiye bölünmesiyle ortaya çıkar ve bu şekilde devam eder. Bizim ülkemizde her zaman en büyük şehir, İstanbul olmuştur. İkinci büyük şehir ise başkent olmasından dolayı Ankara'dır. Ayrıca her bölgede, bölgesel merkezler vardır. Örneğin; İzmir, Adana, Bursa, Gaziantep... Türkiye nüfusu her yıl artmasına rağmen yıllık artış hızı azalmaktadır. Batı Anadolu'daki kasaba ve şehirlerde nüfus, 1945H:en 1997ye kadar hızlı bir şekilde artmıştır. Çünkü çalışmak için bölgelerdeki şehirlerin kırsal kesimlerinden göç olmuştur. Fakat Anadolu'nun doğu kısmında sadece şehirlerde nüfus artmaktadır. Bunun nedeni de terör ile buralardaki şehirlerin kırsal kesiminden göçlerin olmasıdır. 134
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE SİZE AND CHANGE OF POPULATION IN THE TURKEY TOWNS AND CİTTES. The population of Turkey has been increasing every year. On account of settlements that are large, have been urbanized for a long time. Settlement have grown but in a logical order tend to have rank-size city distributions. The rank-size rule is about settlement hierarchies. According to rank-size rule the population of the nth town will be 1/nth that of the largest. The second largest town in a given country will have half of the population of the largest. (2/nth) And goes on downwards like that. İn our country the largest city is Istanbul every time. The second largest city is Ankara it is the capital of the country. There are also reginal centres in every region. For example; İzmir, Adana, Bursa, Gaziantep... Although the population of Turkey has been increased every year, the annual rate of growth is decreasing in Turkey. The population of the town and the cities in the Western Anatolia had increased rapidly from 1945 to 1997. This is because of the migrations from rural settlements to cities in these regions for work, but the population of the cities in the Eastern Anatolia is decreasing. This is because of the teror events in the rural areas, those events caused migrations from the rural settlements to cities. 133