Kız çocuklarının okutulmasında dinin toplum üzerindeki etkisi (Elazığ örneği)
The Impact of religion on society concerning the education of girls
  1. Tez No: 127729
  2. Yazar: SONGÜL DAĞKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dağkılıç Songül Kız Çocuklarının Okutulmasında Dinin Toplum üzerindeki Etkisi (Elazığ örneği), Yüksek Lisans Tezi, Danışman Prof. Dr Beyza Bilgin 84 s. ÖZET Bu çalışma Elazığ ilinde alan araştırması metoduyla çalışılmış olup, içerdiği değerlendirme bölgeyle sınırlı olabilir. Toplumumuzda kız çocuklarının okutulmasının sosyal, ekonomik ve kültürel nedenlere dayalı olarak engellendiği biliniyor.Dini anlama biçimini sosyal ve kültürel değerler içinde düşünebiliriz. Son yıllarda toplumun değişen sosyal ve kültürel yapışma paralel olarak dini temel kaynaklarından öğrenme ve yorumunda da gelişmeler olduğu düşünülebilir. İleri yaşlardaki insanımızda dini kulaktan öğrenme yaygınken zamanla yeni nesilde dini temel İslam kaynaklarından öğrenme daha yaygın hale gelmiştir. Belirli bir yaşın üzerindeki ebeveynlerde kız çocuklarının okutulmasının dinen haram kılındığı düşünülürken, günümüz aile büyükleri dinin, kız erkek çocuğu ayırımı vurgulamaksızın, ilim öğrenmeye teşvik ettiğini düşünmektedir. Bir zamanlar dinin toplum üzerinde kız çocuklarının okutulmasında engelleyici bir faktör olarak varsayılmış olsa da, çalışmamız sonunda gördük ki, toplumda dindarlık tutum düzeyi arttıkça, kız çocuklarının okutulmasına yönelik olumlu etki artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Dağkılıç, Songül, The Impact of Religion on Society Concerning the Education of Girls, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Beyza Bilgin, 84 p. ABSTRACT This study is conducted in the city of Elazığ, applying the methods of area research and thus, its conclusions may be confined to this region. It is well known that in our society, the education of girls are prevented due to several reasons such as social, economical, and cultural etc The religios beliefs and understandings plays certain roles in the formation of social and culturalvalues. In recent years, inparallel to the developments which took place in the social and cultural fabric of the society, There have been changes in understanding and interpretation of the basic sources of religion. Although religion is generally learnt orally among the younger generation, It has become more common to learn religion from its basis sources. Though the senior parents have taught that education of girls is forbidden by religion, today the younger parents beUVe that religion encourages their education. Even though religious beliefs and understanding might have played a negative role in the education of girls previously, it has become clear through this study that the increase in the religious values is correlated to theincrease in the positive attitudes towards the educetion of girls.